Paterson için top yargıda

Giriş Tarihi: 10.11.2014
Paterson için top yargıda

Gençlik Merkezi yapılması planlanan tarihi Paterson Köşkü'nun geleceği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın temyiz başvuruları sonuçlanınca kesinleşecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, gençlik merkezine dönüştürmek istediği Bornova'daki 150 yıllık tarihi Paterson Köşkü'nün akıbeti mahkeme kararıyla belirlenecek. Tarihi Köşk, restore edilmesi için, 10 yıl önce dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 25 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. Büyükşehir çalışmalara başlayabilmek için roleve ve restorasyon projeleri ihalesine çıktı. Bu arada Bakanlıkla imzalanan protokol uyarınca tarihi köşk restore edildikten sonra gençlik merkezi olarak kullanılacak, bir bölümü de Attila İlhan Müzesi olarak ayrılacaktı. Ancak bu sırada Müzeler Genel Müdürlüğü, Büyükşehir'le imzaladığı protokolü iptal etti.

İKİ FARKLI KARAR
Yeniden görüşmeler yapıldı ve anlaşmaya varıldı. Bu arada kabinede değişiklik oldu, Günay'ın yerine Ömer Çelik geldi. Bakanlık, protokol iptalinin ardından Büyükşehir'e 25 yıllığına yaptığı tahsisi de kaldırdı. Bunun üzerine Büyükşehir önce protokolün, ardından da tahsisin iptaline ilişkin bakanlığın yaptığı işlemlerin iptali istemiyle İdare Mahkemesine 2 ayrı dava açtı. İzmir 2. İdare Mahkemesi'ne açılan ilk davada mahkeme, Bakanlığın protokolü iptal etmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Karar büyükşehir belediyesinde büyük sevinç yarattı. Tahsis iptaline karşı İzmir 3. İdare Mahkemesinde açılan davada ise mahkeme büyükşehir belediyesinin aleyhine karar verdi. Mahkeme bakanlığın tahsisin iptaline ilişkin yaptığı işlemin hukuka uygun olduğuna karar verdi ve büyükşehir belediyesinin tahsis işleminin iptaline ilişkin işlemin iptal edilmesine yönelik talebini geri çevirdi. Hem bakanlık hem de Büyükşehir Belediyesi, aleyhlerine sonuçlanan davalarla ilgili temyiz başvurusu yaptı. Şimdi köşkü akıbeti için yargo sürecinin tamamlanması beklenecek. İngiliz bir tacir tarafından 150 yıl önce inşa ettirilen İzmir'in tarihi binası 38 odalı Paterson Köşkü'nün, restore edildikten sonra bir bölümünün Attila İlhan Edebiyat Müzesi olarak düzenlenmesi planlanıyor. Burada İlhan'a ait eserler ve objeler sergilenecek. Köşk, aynı zamanda gençlere de hizmet verecek. Ayrıca tiyatro, söyleşi gibi etkinlikler de düzenlenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paterson için top yargıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN