Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organlar sizdeyken günah işlememeye dikkat edin!

Cihan, "Hocam benim organımı alan kişi günah işlerse ahirette onun hesabı benden sorulur mu?" sorusuna böyle cevap verdi

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Organlar sizdeyken günah işlememeye dikkat edin!
Ülkemizde binlerce insan organ bağışı bekliyor. Uygun organ naklini bulamayanlar hayatını kaybediyor. Organ bağışının dinen doğru olup olmadığıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Vatandaşların yeteri kadar organ bağışı konusunda bilgi sahibi olmadığını kaydeden Müftü Cihan, "Vatandaşlar organ bağışı konusunda bize gelip sorular soruyorlar. Hocam biz organlarımızı verirsek, ahirette Allah'ın huzuruna eksik çıkarız. Organlarımızı eksilmiş olur. Sen o kadar çok düşünme. Rabbim o eksik olan organları tamamlar. Ayrıca 'Hocam, benim organımı alan kişi günah işlerse ahirette onun hesabı benden sorulur mu?' gibi sorular soruyorlar. Güzel kardeşim bu organlar sende iken dikkat et ki, günah işlemesin. Kaldı ki bu alandaki fırsatçılara da imkân vermemiş olursun. Doğrusu olan da budur" diye konuştu. Organ naklinin olması için belli şartların olduğunu vurgulayan Cihan, "Bu caiz midir, değil midir, caizse hangi şartlarda caizdir? İlk olarak organ naklinin olabilmesi için başka hiçbir tıbbı çarenin kalmaması lazım.

'ŞİFA VERSİN'
Başka vesilelerle tedavi edilecekse organ bağışına gerek yok. Ama bütün yollar denenmiş, bütün alternatifler üzerinde çalışılmış olmasına rağmen bir yol bulunmamışsa o zaman organ bağışı olur. Organı alınan kişi organ alındığı zaman vefat etmiş olması lazım. Örneğin bazı insanlar birbirlerine böbrek veriyor, onda sıkıntı yok. Ama diğer organlar verilecekse kişinin vefat etmesi lazım. Organ bağışı yapılırken bir maddi beklenti içinde olunmamalı. Çünkü insan çok değerli olduğundan dolayı kendisine ve organlarına paha biçilemez. Organ bağışına ihtiyacı olan da buna rıza göstermesi lazım. Rabbim kimseyi organ bağışına ve kan bağışına muhtaç etmesin. Rabbim şifa bekleyen herkese ��ifa versin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organlar sizdeyken günah işlememeye dikkat edin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN