Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Engellilere yönelik ideolojik ayrımcılık"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Sakatlar Derneği'ni icraya vermesinin yankıları sürüyor. Bilal Doğan, konuya ideolojik yaklaşılmamasını ve engellilerin taleplerinin yerine getirilmesini istedi

Giriş Tarihi: 12.11.2014
Engellilere yönelik ideolojik ayrımcılık
İzmir'de Sakatlar Derneği'nin, Büyükşehir Belediyesi'ne olan 16 bin liralık kira borcu nedeniyle icraya verilmesi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kasım ayı olağan meclis toplantısında da gündeme damga vurdu. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, meclis toplantısında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Sakatlar Derneği'ni faaliyet gösterdikleri ofisten tahliye etme kararı almasının son derece yanlış olduğunu belirterek, "Dernek toplam 360 üyeye çeşitli katkılar sunuyor. Maddi ve manevi anlamda özürlüler yararına çalışmalar yapılıyor. Tam 800 üyeleri var. Bu arkadaşlar belediye başkanı ile görüşmek istiyor. Bir yetkili kafasını pencereden uzatsa ve 'gelin konuşalım' dese olmaz mı? Kamu yararına diğer derneklerde olduğu gibi kirada indirim istiyorlar. Bunun yapıldığı dernekler var. Samsun'da aylık 50 liraya kiralama yapılmış. Kastamonu'da belediye aylık 200 liraya 22 odalı belediye binasını vermiş. Ey İzmir Büyükşehir Belediyesi gelin bu arkadaşlarla konuşun. Onları dinleyin. Bu talepleri de meclisten geçirelim" dedi. Derneğin "kira ödemeyelim" demediğini de hatırlatan Doğan, "Hangi ideolojiden olursa olsun fark etmez kamu yararı varsa, topluma yönelik hizmetleri varsa bu derneğe sahip çıkılmalı" diye konuştu. Meclisi yöneten İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan da "Ya kirayı ödeyecekler ya çıkacaklar. Ödenmezse yetkili arkadaşlara zimmet çıkar" diyerek geri adım atılmasının söz konusu olmadığını ortaya koydu. Diğer yandan Bilal Doğan Egeli SABAH'a yaptığı açıklamada da Sakatlar Derneği'nin taleplerinin yasal çerçevede karşılanmasının mümkün olduğunu, ancak ısrarla bu isteklere kulak tıkanmasının ideolojik ayrımcılık yapıldığı ihtimalini akıllara getirdiğini vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Konak Center'da kiracısı konumundaki Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi'nin tahliyesi için 4. İcra Hukuk Mahkemesi'nde dava açmasının ardından engelliler belediye önünde oturma eylemi başlatmıştı. Şube Başkanı Erdem Çerçioğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği'nden belediyenin kira almadığını, 2009 ile 2012 yılları arasında Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 20 bin lira kira ödemesi yaptıklarını ancak ticari işletme olmadıkları için son dönemde kirayı ödemeyemez duruma geldiklerini bildirmişti.

HİZMETLER ÜCRETSİZ

Engelli bireylerin toplum yaşamına eşit koşullarda katılımını sağlamak amacıyla faaliyet gösterdiklerini belirten Çerçioğlu, mesleki eğitim kursları, sanatsal, sosyal kültürel rehabilitasyon ve bilgilendirme faaliyetleri yürütttüklerini anlatmıştı. Çerçioğlu, duygu sömürüsü yaptıkları iddiasını da reddederek, "Belediyenin hizmet projeleri kapsamında kira almaması bir tarafa derneğimize ödenek aktarmasının dahi önünde bir engel bulunmamaktadır. Derneğimiz de bir ödenek talebi yok" şeklinde açıklamada bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Engellilere yönelik ideolojik ayrımcılık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN