Expo 2025 sinyali

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Expo 2025 sinyali

İzmir'de Ekonomi Muhabirleri Derneği toplantısında konuşan Bakan Nihat Zeybekci, EXPO 2025 için aday olmayı planladıklarını belirtti, "Bütün Ege'yi kapsayacak bir fuar için çalışmaları başlattık" dedi

Türkiye Yunanistan İş Forumu'na katılmak üzere İzmir'e gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle bir araya geldi. Önemli açıklamalar yapan Zeybekci sadece İzmir'in değil Denizli, Aydın Manisa gibi tüm Ege illerini kapsayacak şekilde dünyanın en büyük Fuarı olan EXPO'ya Ege olarak aday olmayı planladıklarını söyledi. Zeybekci, "Artık EXPO İzmir değil EXPO Ege diyoruz. Tüm Ege Bölgesi'ndeki illeri kapsayacak şekilde. 2025 yılında düzenlenecek olan EXPO'ya aday olmak için çalışmalarımızı başlattık. Ege'nin de buna sahip çıkması gerekiyor. Ege'nin EXPO 2025'e bölge olarak başvurması için gerekli çalışmaları yapıyoruz" dedi. Türkiye-Yunanistan İş Forumu, Bakan Zeybekci ile Yunanistan Kalkınma ve Rekabet Bakanı Konstantinos Skrekas'in katılımıyla gerçekleştirildi. Foruma 400 civarında Türk ve Yunan firma katılırken, 500'den fazla iş görüşmesi yapıldı. Forumda Yunan işadamlarına çağrı yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türk zeytinyağı ile Yunan zeytinyağını yarıştırmayalım, birlikte pazarlayalım" dedi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) değişen yapısının ardından ilk kez düzenlediği Türkiye- Yunanistan İş Forumu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin uçağının gecikmesi nedeniyle yaklaşık 1.5 saat gecikmeyle başladı. Atina'dan Sakız ve Çeşme yoluyla İzmir'e gelen Yunanistan'ın Kalkınma ve Rekabetçilik Bakanı Kostas Skrekas, toplantıya Bakan Zeybekci'den daha erken geldi. Açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, konuklara Yunanca 'Hoşgeldin' dedi. Yıldırım, "Türkiye Yunanistan'a komşu, İzmir daha da komşu. Yunanlı Bakanımız İzmir'e bizden daha erken gelebildi. 10 yıla aşkın süredir Türkiye ile Yunanistan ticareti gelişiyor. Ama aynı gelişmeyi İzmir ile göremiyoruz. Bu toplantının burada yapılmasının en büyük faydası bu olacak. İzmir hiç olmazsa Türkiye-Yunanistan ticaretinin genel ortalamasının altında kalmayacak" diye konuştu.

KOLAY OLANI YAPALIM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, foruma katılan Yunan işadamlarına işbirliği çağrısı yaptı. Zeybekci, "Artık birbirimizi geçme yarışından kurtulmamız lazım. İmkanları beraber değerlendirelim. Yunan zeytinyağı ile Türk zeytinyağını yarıştırmalım, birlikte pazarlayalım. Birinde olmayan birinde var. Birbirimizi tamamlıyoruz. Ege'yi birlikte pazarlayabiliriz, Ege'yi birlikte kullanabiliriz. Japonya ve Kore dünya kupasını birlikte düzenlediler. Biz neden işbirliği yapmayalım?" dedi. İki ülkenin bugüne kadar çok hata yaptığını, en büyük hatanın ise savaştan bile kötü sonuçlar doğuran göç olduğunu söyleyen Zeybekci, "Zorlamaktan önce kolay olanı yapalım. Eğer akıllıysak, bir artı birin iki değil de 3, 5, 7, 10 olduğuna inanıyorsak Türkiye ile Yunanistan işbirliği yapmalı. En büyük hata insanların göç ettirilmesi. İki ülkenin arasındaki en büyük köprüyü ortadan kaldırdık. Keşke birlikte yaşama kültürü devam etseydi. Artık birbirimizi geçme yarışından kurtulmamız lazım. İmkanları beraber değerlendirmemiz lazım. Biz biraraya gelirsek bir artı bir 5 yapar, 7 yapar. İki ülke arasındaki trafik hızlandığında adaların bir çok ihtiyacı buradan karşılanır. Turizmde ortak projeler gerçekleştirebiliriz" diye konuştu. Türk müteahhitlik sektörünün Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu dile getiren Zeybekci, "Birlikte üçüncü ülkelere ve çok büyük ufuklara yol açabiliriz. En kısa sürede Yunanistan'da ya da İzmir'de inşaat, enerji, turizm, tarım ve gıda sektörlerimizi bir araya getirelim" önerisini sundu. Gelinen noktada Gümrük Birliği anlaşmasının Türkiye'yi rahatsız ettiğini kaydeden Zeybekci, Yunanlılar'dan bu konuda destek istedi. Zeybekci, Gümrük Birliği sürecinin olumsuz sonuçlanması halinde en büyük zararı Yunanistan'ın göreceğini söyledi. Yunanistan Kalkınma ve Rekabetçilik Bakanı Kostas Skrekas, iki ülkeyi birleştiren şeylerin, ayıran şeylerden daha çok olduğunu vurguladı. 2010 yılında 2.2 milyar euro olan ticaret hacmininin 2013'te 4.3 milyar euroya ulaştığını belirten Skrekas, "İkili ticaret hacmi ikiye katlandı. Son iki yılda en çok ithalatı Türkiye'den yaptık. Türkiye'deki Yunan şirketlerinin yatırım tutarı 6.6 milyar dolar civarında" ifadelerinde bulundu.

REKOR BAŞVURU

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, foruma 400'den fazla işletmenin katıldığını, 500'den fazla iş görüşmesinin yapılacağını belirterek, "Bu bir rekor" dedi. Forumda konuşan TOBB Başkan Yardımcısı ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, iki ülkenin ilişkilerini geliştirmek için çözüm önerileri sundu. Yorgancılar, "Turizmde ortak destinasyonlar belirleyerek, turizmi geliştirebiliriz. Özel öğrenci programlarını birlikte hazırlayabiliriz. Vize sorununu karşılıklı olarak çözümleyebiliriz. Bürokratik süreçte iyileştirmelere giderek yatırımların önünü açabiliriz. Birlikte daha çok gidecek yolumuz, yapacak çok işimiz var. Temennimiz karşılıklı dengenin korunacak şekilde ticaret hacmimizin artırılması" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Expo 2025 sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN