Böyle binmeye devam!

İzmir Metrosu'nda yaklaşık maliyet hesabındaki yanlışlık yüzünden iptal edilen yangın algılama sistemi ihalesinin ikincisi 4 Aralık'ta. Metro, uzunca bir süre daha bu sistem olmadan çalışacak

Giriş Tarihi: 15.11.2014
Böyle binmeye devam!
Yangın algılama ve söndürme sistemi olmamasına rağmen Ramazan Bayramı arifesinde açılan metronun Üçyol-Üçkular hattında, bu eksiklerin giderilmesi en az 10 ay sürecek. Tünelin eksiklerini tamamlamak için 26 Eylül'de gerçekleştirilen ve "yaklaşık maliyet" hesabının yanlış hesaplandığı ortaya çıkınca iptal edilen ihalenin ikincisi 4 Aralık'ta yapılacak. İlkinde olduğu gibi ikinci ihalede de eksik kalan işlerin tamamlanması için 8 aylık süre öngörüldü. Buna göre, uzmanların "hayati risk taşıdığına" dikkat çektiği, metrodaki söz konusu eksiklerin tamamlanması 2015 yılının eylül ya da ekim ayını bulacak. Bir başka deyişle İzmirliler, en az 10 ay daha "yangın algılama ve söndürme sistemi olmayan" metroyu kullanmaya devam edecek.

PROPAGANDA DEĞİLMİŞ MEĞER
İzmir Metrosu'nun, yapımı uzun yıllar süren Üçyol-Üçkuyular hattının inşası sırasında tünel yırtıklarının meydana geldiği, ayrıca yangın algılama ve söndürme sistemlerinin bulunmadığı Egeli Sabah tarafından belgeleriyle kamuoyuna duyurulmuş, Elektrik Mühendisleri Odası, metronun bu haliyle yolculu seferlere açılmasının sakıncalı olacağına dikkat çekmişti. Ancak Ramazan Bayramı arifesinde hat, törenle yolculu seferlere başlamış, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğu "Malum çevrelerden ve malum basın organlarından bir bombardımanla aslı astarı olmayan, akıldan ve bilimden uzak, sadece ve sadece çamur at izi kalsın diye yapılan bir karalamayla karşı karşıyayız. Muhatap almak doğru değil ama bunları yazıyorlar. Eğer cevap vermezseniz, 'Açıklama yapılmadı, demek ki bu doğru' moduna geliyorlar. Diğer basın da bunu ileride kullanabilir" diyerek bakış açısını ortaya koymuştu. Bir yandan söz konusu haberler "kara propaganda" diye önemsizleştirilmeye çalışılırken, diğer yandan da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde, "Şaftların kapatılması, yangın algılama ve ihbar sistemi, kaçak akım toplama sistemi, tünel yangın söndürme tesisatı, gazlı söndürme yapılması işleri" için 26 Eylül'de ihale yapılacağı duyurulunca, Egeli Sabah doğal olarak "Hani kara propagandaydı" diye sormuştu. 26 Eylül'de söz konusu ihale yapılmış, İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı tarafından belirlenen 6 milyon 756 bin 289 liralık yaklaşık maliyetle en düşük teklifi veren Ultra A.Ş arasında 4 milyon 578 bin 715 liralık fark oluşunca, yaklaşık maliyetin yanlış hesaplandığı ortaya çıkmış ve ihalenin iptal edildiği duyurulmuştu. Şimdi ikinci ihale yeniden hesaplanan muhammen bedel doğrultusunda 4 Aralık'ta yapılacak. İhale komisyonunun teklifleri değerlendirmesi ve ihale sonuçlandıktan sonra resmi tebligat süreleri dikkate alındığında, sonuca itiraz olmaması halinde en uygun teklifi veren firmaya yer teslimi ancak Ocak 2015'te mümkün olacak.Komisyon kararına itiraz olması halinde bu sürenin daha da uzaması kaçınılmaz. İşin yapım süresi bir önceki ihalede olduğu gibi yine 8 ay olarak belirlendi. Dolayısıyla işin tamamlanması 2015 yılının eylül ya da ekim ayını bulacak. Bu süreçte İzmirliler, uzmanlarca "hayati" görülen eksikliklerine rağmen metroyu kullanmayı sürdürecek.

GÖZARDI EDİLEN RAPOR
Üçyol-Üçkuyular Hattı'ndaki iki istasyona ilişkin, ODTÜ İnşaat Mühendisliği'nce hazırlanan ve kamuoyundan gizlenen raporu da Egeli Sabah okuyucularına duyurmuştu. Rapor, tünellerin yapımına ilişkin hesaplamaların hatalı olduğunu, proje çizilirken su basıncı ve depremselliğin gözardı edildiğini, bunun sonucu iki kez tünelde yırtılma meydana geldiğini ortaya koyuyor. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erdem Canbay tarafından hazırlanan raporda "her gün binlerce kişinin taşınacağı bu kadar hassas bir sistemin her an çatlama olasılığı olan invertlerin üzerine oturduğunu bilmek ve bir önlem almamak tabiri caiz ise cinayettir" deniliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle binmeye devam!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN