Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gemilerde eksik var!

Giriş Tarihi: 17.11.2014
Gemilerde eksik var!

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Sorun yok, boyanmak için gitti" dediği Çakabey gemisinin ardından, iki gemi daha benzer eksiklikler yüzünden tersaneye gönderilecek

Büyükşehir Belediyesi'nin, 117 milyon euro vererek aldığı 15 körfez içi yolcu taşıma gemisinin ilki olan Çakabey'den sonra 9 Eylül ve Atatürk 1881 isimli gemiler de şartnameye uygun hale getirilmek ve eksikleri giderilmek üzere tersaneye gönderilecek. Egeli Sabah, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun önce "çocukluk hastalığı, ufak tefek eksikler" sonra da "sorun yok, yeni teknoloji boya bulundu, gemi boyansın diye" gitti şeklindeki izahatlarıyla örtüşmeyen bilgilere ulaştı. Buna göre, Büyükşehir Belediyesi'nin ve tersane yetkililerin kamuoyundan ısrarla gizlediği, Çakabey gemisindeki eksiklikler halen seferde olan 9 Eylül ve Atatürk 1881 isimli vapurlarda da var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, eksikleri tamamlaması için yüklenici firma Özata'ya 3 ay ek süre tanıdı.

UFAK TEFEK ARIZA!

Çakabey eksik imalatlar tamamlanıp şartnameye uygun hale getirildikten sonra İzmir'e geri dönecek. Çakabey dönünce 9 Eylül, daha sonra da Atatürk 1881, şartnameye uygun hale getirilmek üzere Yalova'nın yolunu tutacak. Bu arada Çakabey, 9 Eylül ve Atatürk 1881'den sonra İzmir'e gelecek olan 4. geminin ismi Soma 301 olarak belirlendi. Diğer vapurlarda olduğu gibi Soma 301'in şartnameye göre teslim tarihinde de sarkma oldu. Normal koşullarda kasım ayı başında İzmir'e gelmesi gereken Soma 301'in Yalova'dan İzmir'e ne zaman gönderileceği henüz belli değil. Çakabey'in Yalova'ya geri gideceğini Egeli Sabah'ın kamuoyuna duyurması üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gemideki arızayı "çocukluk hastalığı" olarak nitelendirmişti. Kocaoğlu daha sonra körfez içi ulaşım projesi kapsamında alınan gemilerden birinin, arızalı olduğundan değil, son teknoloji boya yapılması için Yalova'daki tersaneye geri gönderildiğini söylemiş, "Herkes yerli yersiz kentlinin kafasını karıştırmak üzere beyanat veriyor. Vapurlarda hayati tehlike yok. Bu vapurlar İzmir denizciliğine çağ atlatmıştır. Gemilerin altında pislik tutulmaması ve hızı azalmaması için yeni boya bulundu. Gemiler bu yüzden gidiyor. 'Gemi gitti, acaba ne var' deniliyor. Gemi çalıştı da gitti" dedi. Gemi Makineler İşletme Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Hakkı Toros ise "Hiçbir gemi küçük arıza için tersaneye gönderilmez. Bu küçük arızanın ne olduğunu İzmirliye açıklasınlar" diyerek, Kocaoğlu'nu ve ilgili kurmaylarını bu konuda açık oturuma davet etmişti. Körfez içi ulaşım projesi kapsamında alınan 15 gemiden biri olan Çakabey, yerel seçimler öncesi 8 Şubat'ta kente getirilmiş, Aziz Kocaoğlu tarafından tanıtımı yapılan geminin geçici kabulünü uzun süre yapılamamıştı. 84 gün boyunca iskelede bekletilen gemi, tadilatın ardından önce 'Klas Belgesi' sonra da İzmir Liman Başkanlığı'ndan 'Denize Elverişlilik Belgesi'ni almıştı. Çakabey, mayıs ayı başında eksiklerinin giderildiği belirtilip körfezde yolcu taşımaya başlamıştı. Büyükşehir'e bağlı İZDENİZ tarafından hizmete sokulan ve 5 ay boyunca İzmirlileri taşıyan Çakabey'in şartnameye aykırı olarak geçici kabulünün yapıldığı iddia edilmişti. Bostanlı İskelesi'nde 10 gün demirli kaldıktan sonra gemi Yalova'ya gönderilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemilerde eksik var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN