Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meğer baştan belliymiş!

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Meğer baştan belliymiş!
Büyükşehir Belediyesi'nin 117 milyon euro bedelle satın aldığı körfez içi yolcu taşıma gemilerine ilişkin skandallara bir yenisi daha eklendi. Yerel seçimlere kısa süre kala, 8 Şubat'ta apar topar Yalova'dan getirilen, 84 gün Üçkuyular Vapur İskelesi'nde bekletilen, beş ay Konak-Karşıyaka arasında sefer yaptıktan sonra yeniden tersanenin yolunu tutan Çakabey gemisinin gönderilmesi kararının, aslında aylar önce alındığı öğrenildi. İddiaya göre Çakabey'in ihale şartnamesine uygun olmadığı, daha İzmir'e geldiği günlerde ortaya çıktı ve Yalova'daki tersaneye geri gönderilmesinin kaçınılmaz olduğu belirlendi . Ancak o sırada yaklaşan yerel seçimlerde "olumsuz imaj" yaratabileceği endişesiyle alınan karar uygulanmadı. Bu arada yüklenici firmaya eksiklerini tamamlaması için verilen 3 aylık süre de bu sırada verildi. Çakabey'in gönderilmesi için diğer vapurların gelmesi beklendi. Bu arada 84 gün iskelede tutulan Çakabey, ihale şartnamesine uygun olmayan imalatlarına rağmen 5 ay boyunca Büyükşehir Belediyesi tarafından, Karşıyaka-Konak arasında çalıştırıldı.

ARA DENETİM YAPILAMADI

Egeli Sabah Çakabey'le ilgili sır gibi saklanan başka bir gerçeği de gün yüzüne çıkardı. İddiaya göre, Çakabey'in şartnameye uygun imal edilmesine imkan sağlayan ara denetim sağlıklı şekilde yapılamadı. Bu arada yüklenici firmanın taahhüt ettiği teslim süresi geldi çattı. Bunun üzerine Çakabey, eksikleri tamamlanmadan apar topar 28 Mart yerel seçimleri öncesi İzmir'e getirildi. Gemi, 84 gün boyunca eksikler nedeniyle sefere çıkamadı. Geminin eksiklerinin İzmir'de giderilemeyecek olması vapurun Yalova'ya geri gönderilmesini gündeme getirdi. Bu süreçte sırf yaklaşmakta olan yerel seçimlerde Kocaoğlu'nun rakipleri tarafından seçim malzemesi yapılmasın diye geminin Yalova'ya gönderilmesi ertelendi, yerel seçim sonrasına bırakıldı. Geminin siyasi kaygılar yüzünden eksikleri olduğu halde 5 ay boyunca seferde kalmasına, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve yetkililerin nasıl bir açıklama getirecekleri merakla bekleniyor.

MUAMMALARLA DOLU SÜREÇ
Çakabey'in şartnameye uygun imal edilmediğinive Yalova'ya geri gönderileceğini kamuoyu Egeli Sabah'tan öğrenmişti. Aziz Kocaoğlu, geminin önce "ufak tefek sorunları" olduğunu ifade etmişti. Ancak daha sonra, Egeli Sabah'ta çıkan haberlerin ve bu konuda değerlendirmede bulunan uzmanların kamuyounun aklını karıştırdığını savunan Kocaoğlu, "Gemilerde sorun yok. Yeni teknoloji bir boya bulundu. Onun için gemi tersaneye gönderildi" diyerek farklı bir açıkla yapmıştı. Bunun üzerine Egeli Sabah'ın ulaştığı, gemilerin üreticisi Özata Tersanesi'nin Dış Ticaret Müdürü Hulusi Ataseven, Çakabey'in tekrar boyanacağını doğrulamış ancak, "Çakabey aynı firmanın daha iyi bir boyası ile boyanacak. Gemi bakım için boyanacak. Yeni bir boya bulunmadı" demişti. "Diğer gemiler de bakım için gelecek mi? Çakabey'in yeni boya masrafını Büyükşehir Belediyesi mi üstlenecek?" şeklindeki soruları ise cevapsız bırakan Hulusi Ataseven, "Biz firma olarak sadece Büyükşehir Belediyesi'ne karşı sorumluyuz" demekle yetinmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meğer baştan belliymiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN