Yeşil alanı geri verin

İşadamı Önder Coşkun, 2006'da Karşıyaka Girne Bulvarı'ndaki lunapark arazisinin yüzde 70'ini yeşil alan olma şartı ile belediyeye bağışladı. Eski başkan Cevat Durak'ın bu şarta uymadığını ifade etti

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Yeşil alanı geri verin
Karşıyaka Girne Bulvarı'ndaki eski lunapark arazisinin yüzde yetmişini park ve yeşil alan olma şartı ile Karşıyaka Belediyesi'ne 2006 yılında 'Düzenleme Ortaklık Protokolü' ile bağışladıklarını ifade eden İzmirli işadamı Önder Coşkun, Karşıyaka Eski Belediye Başkanı Cevat Durak'a tepki gösterdi. Durak'ın belediyenin bağış ruhuna, anlaşmaya ve yasalara aykırı olarak alana restoran ve kafe yaptığını bunları özel işletmelere kiralayarak suç işlediğini iddia etti. 2 Ekim 2014 tarihinde Karşıyaka Belediyesi'ne ihtar çekip bağış protokolüne uygun bir şekle getirilmesi için uyarıda bulunduklarını da sözlerine ekleyen Coşkun, "Biz 8 bin 866 metre kare alanı Karşıyakalılara bir vefa borcu olarak bağışladık. Çocukların oynayabileceği, gençlerin spor yapabileceği, yaşlıların dinlenip zaman geçireceği ve kentin içinde nefes alınması için babam merhum Erdoğan Coşkun bu bağışı yaptı. Ancak 2011 yılında Karşıyaka Belediyesi burası için inşaat ruhsatı çıkartmış ardından restoran ruhsatına çevirmiş yasaya uygun bir şey değil. Bu çok üzücü bir durum. Biz burayı rant alanı olsun diye değil, halk için verdik. Belediye bu yanlıştan dönmezse ruhsatın iptali ve görevi kötüye kullanmaktan dolayı dava açıp suç duyurusunda bulunacağız. Lütfen yetkililer bağışın gerektirdiği şartnameye uygun olarak bu alanı halkın hizmetine açsın" dedi. Karşıyaka Belediyesi'ne çekilen ihtar sonrasında cevap alamadıklarını belirten Coşkun, 2010 yılında yürürlüğe giren ve yerel yönetimlere bu alanların kullanımının düzenlemesini bırakan Planlı Alanlar TİP Yönetmeliği'ne göre bu tür yerlere yer altı otoparkı, çocuk oyun alanları, üstü açık spor tesisleri, mini lunapark, açık sergi yerleri ve portatif taşınabilir yiyecek içecek satan yerlerin yapılabileceğini belirtti. Coşkun, "Gelin görün ki burada temeli atılmış betonerme, restoran ve kafeler var. Bu durum merhum bağışçı ve vasiyetçi babam Erdoğan Coşkun'un ruhunu incitmektedir. TİP yönetmeliği ve imar kanunu da bu duruma izin vermiyor. Belediye tarafından gereken yapılmazsa, Karşıyakalıların nefes alacağı bu alanı kanun yoluyla halka tekrar kazandırmak için mücadele edeceğiz" diye konuştu.

BELEDİYE: HER ŞEY YASAL

Karşıyaka Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise, "Lunapark alanında belediye tarafından inşa edilen kafeterya alanı tahsis kuralları ve imar yönetmeliklerine uygun olarak yapılmıştır. Söz konusu kafeterya kamu kullanımına açıktır. Yasal olmayan hiçbir şey yoktur" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil alanı geri verin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN