Mühendise 'İşini neden düzgün yaptın' cezası!

Büyükşehir Belediyesi'nin, şartnameye uygun olmadığı anlaşılan gemilerin denetiminde görevli mühendisi hataları rapor etmesinin ardından disiplin cezasına çarptırdığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Mühendise 'İşini neden düzgün yaptın' cezası!
Büyükşehir Belediyesi'nin, 117 milyon euro bedelle ihale ettiği gemilerin yapımı aşamasında, şartnameye uygun olmayan imalatları rapor eden mühendisin, üretici firmanın şikayetleri doğrultusunda disiplin cezası aldığı ve bu görevden el çektirildiği belirtildi. Büyükşehir Belediyesi, katamaran cinsi yolcu vapurlarının imalatı aşamasında şartnameye uygunluğunun denetlemesi için iki komisyon kurdu. Her iki komisyonda da yer alan gemi inşa mühendisi N.A, Özata firması ile sözleşme imzalanmasının ardından Yalova'daki tersaneye gönderildi. N.A, imalat aşamasında hatalı bulduğu noktaları Büyükşehir Belediyesi'ne rapor ederken, ara denetim raporlarını da şerh koyarak imzaladı. İddiaya göre N.A'nın ilk yolcu vapuru Çakabey'in imalatı sırasında hazırladığı raporlar yüklenici firmayı rahatsız etti. Yüklenici firma, N.A'yı tersanedeki görevine sabahları geç gelmesi gibi sudan sebepleri gerekçe göstererek Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'na şikayet etti. İlgili daire başkanlığı da yüklenici firmanın şikayetini disiplin kuruluna taşıyarak N.A'ya disiplin cezası verilmesini sağladı ve İzmir'e geri çekti. Böylece tersanede, belediye adına yapılan imalatları yerinde denetleyecek kimse kalmadı. Özellikle 9 Eylül ve 1881 Atatürk adı verilen gemiler bu şartlarda imal edildi.

MÜHENDİS DAVA AÇTI

Bu arada Gemi İnşa Mühendisi N.A. da konuyu yargıya taşıdı. Disiplin cezasının haksız yere verildiğini iddia eden N.A, cezanın iptali istemiyle İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Yaşananların ardından denetim ve kabul komisyonlarındaki görevine devam eden N.A, şartnameye aykırı imalatlar nedeniyle evrakı şerh koyarak imzaladı. Fakat Büyükşehir Belediyesi, bu uyarıları dikkate almadı. Sonuç olarak da İzmir'e getirildikten 84 gün sonra ancak sefere çıkabilen Çakabey 5 ay Karşıyaka-Konak arasında hizmet verdikten sonra Yalova'daki tersaneye geri gönderildi. Bu gelişmeler ceza verilen mühendisin uyarılarının ne denli isabetli olduğunu da gözler önüne serdi. İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık 2 yıl önce yapılan gemi ihalesini 117 milyon euro bedelle Özata firması kazanmış, 15 gemiden ilki olan Çakabey 2 Şubat 2014'te İzmir'e gelmiş, 8 Şubat'ta da Başkan Kocaoğlu, Üçkuyular Vapur İskelesi'nde düzenlenen törenle geminin tanıtımını yapmış, fakat 84 gün iskelede bağlı duran geminin şartnameye uygun olarak üretilmediği, eksiklerinin bulunduğu anlaşılmıştı. 5 Mayıs'ta Karşıyaka ile Konak arasında ilk seferini yapan ve 5 ay seferde kalan gemi önce Bostanlı Vapur iskelesine çekilmiş, ardından da yaklaşık 1 ay önce Yalova'ya geri gönderilmişti. Bu süreçte Egeli Sabah Çakabey'deki eksiklerin daha sonra gelen 9 Eylül ve Atatürk 1881 isimli gemilerde de olduğunu ve Çakabey geri döndükten sonra bu gemilerin de Yalova'ya geri gideceğini kamuoyuna duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mühendise 'İşini neden düzgün yaptın' cezası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN