Belediye kazalara davetiye çıkarıyor

Büyükşehir'in Karşıyaka'da yaptığı ve bir türlü bitiremediği köprüler, kazaya davetiye çıkarıyor. Ölüm virajı denilen yolda uyarıcı levha ve bariyerin bulunmamasına vatandaşlar tepki gösteriyor

Giriş Tarihi: 24.11.2014
Belediye kazalara davetiye çıkarıyor
Büyükşehir Belediyesi tarafından Karşıyaka'ya yapılan ve bir türlü bitirilemeyen köprüler tehlike saçıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin, Bestekar Yusuf Nalkesen Sokak ve çevresindeki trafiği rahatlatmak için yaptığı 6 köprüden 4 tanesini birimler arasındaki koordinasyonsuzluk yüzünden bir türlü kullanıma açamamıştı. Çevre sakinlerinin tepkisini çeken köprüler, kot farkı nedeniyle havada kalınca sürücüler için ciddi tehlike oluşturmaya başladı. Hiçbir hız kesicinin, ciddi uyarı tabelasının olmağı yolda hızını alamayan sürücüler, bir anda karşılarına çıkan köprünü duvarına çarpma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Şanslı olan sürücüler güçte olsa dururken, onlar kadar şanslı olamayanlar ise duramayıp aniden karşılarına çıkan duvara çarpıyor. Bölgede yüksek hızda gerçekleşen trafik kazaları genellik ya ölümle ya ağır yaralanma ya da yüksek maddi hasarla sonuçlanıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin, İZBAN hattı nedeniyle birbirinden ayrılan Bostanlı ile Demirköprüyü birleştirmek adına 2 şerit gidiş, 2 şerit geliş olarak hizmete soktuğu alt geçidin Demirköprü çıkışında, havada kalan köprüler sürücüler için ciddi tehdit oluşturuyor. Özellikle yolu bilmeyen sürücüler, yaklaşık 450 metresi kesintisiz olarak dümdüz olan yolda hızını alıp ivmelendikten sonra karşılarına çıkan duvarı görünce duramıyor. Ciddi şekilde kazaya davetiye çıkaran köprünün bulunduğu viraja bölge sakinleri "Ölüm virajı" diyor. Hemen hemen her hafta aynı şekilde bir veya iki kaza meydana geliyor.

ARAÇ HURDAYA DÖNDÜ

Yol üzerinde bulunan ve araçların yüksek hızlara ulaşması çok müsait olan alt geçidin ilk açıldığı zamanlarda kazalara sebebiyet vermemesi adına yolun bir şeridi kapalı tutuluyordu. Fakat sabah saatlerinde işe gidiş, akşam saatlerinde ise işten dönüş saatlerinde oluşan yoğun trafik nedeniyle yolun tek şeridini kapatan bariyerler Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yerinden sökülerek 2 şeritte kullanıma açıldı. Şimdi 2 şeridinde kullanıldığı yol, alt geçidin çıkışında aniden teke düşerek keskin bir viraj sürücülerin karşısına çıkıyor. Öte yandan böylesine tehlikeli bir yolda, yeterli seviyede hız kesici bariyer ve uyarıcı tabela olmaması dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde yine aynı şekilde meydana gelen kazada 38 BA 985 plakalı aracın sürücüsü bir anda karşısına çıkan duvarı gördüğünde durmak için yeteri kadar zamanı olmadığı için duvara çarptı. Kaza anında araç hurdaya dönerken, araç içerisinde bulunan sürücü S.K ve yolcu T.Ç ile ismi belirlenemeyen kadın yolcu bulunduğu yerden AKS 110 ekipleri tarafından araç içerisinde sıkıştığı yerden kurtarıldı. İsmi belirlenemeyen kadın yolcunun durumu ciddiyetini korurken, S.K ve T.Ç'nin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan üç hafta öncede aynı yerde, aynı şekilde motorsiklet kazası meydana gelmiş ve bir kadın yaşamını yitirmişti.

"UYARILMASI GEREKLİ"
Köprü ile ilgili ciddi uyarılarda bulunan Yol Güvenliği Uzmanı Özgül Sular, "Söz konusu yol ciddi tehlike içeriyor. Yolun sorumluluğu kimde ise hız kesici bariyerler ve sürücülere tehlikeyi 4 saniye veya 100-150 metre gibi öncesinden belirtecek nitelikte levhaların konması gerekmektedir. Eğer yol üzerinde tadilat uzun sürüyorsa ve gerekli önlemler alınamıyorsa yol trafiğe açılmamalıdır. Yetkili olan mercilerin daha profesyonel mühendislik çalışmaları ile yolların yapılması gerekmektedir. Yol mühendisleri tarafından yapılacak çalışmalar ile daha profesyonel düzenlemeler yapmak gerekir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye kazalara davetiye çıkarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN