Çözüm sürecine muhtar desteği

Giriş Tarihi: 24.11.2014
Çözüm sürecine muhtar desteği

İzmir'de Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım'ın da katıldığı kardeşlik buluşmasında konuşan muhtarlar, çözüm sürecine önem verdiklerini ve sorumluluk alacaklarını ifade etti

Anadolu Birliği Derneğince İzmir Kültürpark'ta düzenlenen "Muhtarlarla Kardeşlik Buluşması"nda muhtarlar çözüm sürecine destek olacaklarını kaydetti. Etkinliğe katılan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım da çözüm sürecinin başarıya ulaşmasında, toplumun her kesimine büyük iş düştüğünü belirtti. Yıldırım, Ekonomi Bakanlığı olarak dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan ekonomik teşvikleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri için verdiklerini ve bunun işleyişinin takibini yaptıklarını, Ege Bölgesi'ndeki iş adamlarının da , sürece önemli katkılar sağladığını anlattı. Yıldırım, şöyle devam etti: "Adıyaman'da, bölgede örnek işletmeler kurup oranın insanına balık tutmayı öğreten İzmirli iş adamı Şükrü Ünlütürk'ün adı bir caddeye verildi. Denizlili iş adamları, Hakkari'ye gidip örnek tesis kurdu. Geçen ay katıldığım bir toplantıda Hakkarili bir hanım, 'Biz batıdan böyle girişimler bekliyoruz' dedi. Parlamento, hükümet belli çaba içinde olacak ama en büyük çabayı da akil insanlar olan muhtarla ve iş adamlarımız gösterecek." Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu illeri veya komşu illere verilen bölgesel teşviklerin, bazı iş adamlarınca eleştirildiğine işaret ederek, "İzmir'in, bölgesel farklılıklara fazla takılmadan, kendi projelerini öncelikli, stratejik ve büyük yatırımlara odaklaması, daha yerinde olacaktır. İzmir'in stratejik yatırımlardan en yüksek seviyede yararlanması için stratejik yatırım şartlarında değişiklik yapılmasını, gelen taleplere göre sonlandırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

SONUNA KADAR DESTEK

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz de barış sürecine sonuna kadar destek olacaklarını vurgulayarak, "toplumun kılcal damarları" olarak nitelendirdiği muhtarların, bu süreçte büyük rolü bulunduğunu ifade etti. Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şener ise Türkiye'nin Ortadoğu'daki çatışmalardan zarar görmemesi için kendi iç barışını sağlaması gerektiğini öne sürerek, "Doğudan batıya birbirimize kenetlenmeli, sahip çıkmalı, dilimizden, kalemimizden barış dilini hiç düşürmemeliyiz. Her yerde barışı haykırmalıyız. Süreci destekliyoruz, sonuna kadar da gideceğiz inşallah" görüşünü dile getirdi. İzmir Valisi Mustafa Toprak da terör sorununun kan dökülmeden çözülmesine ve yaşanan travmaların onarılmasına yönelik faaliyetlerin yoğunlaştığı süreçten geçildiğine dikkati çekti.Anadolu Birliği Derneği Genel Başkanı Ferhan Ademhan, barış süreci boyunca şehit cenazelerinin gelmemesinin sevindirici olduğunu vurgulayarak, "Yaklaşık 1,5 ay önce ülkemizin dört yanında yaşanan şiddet olayları, hepimizi kaygılandırmıştı. Ülkemizi yöneten siyasi aktörlerin ortaya koyduğu barış iradesi sayesinde gergin havanın yerini diyaloğa bırakması, bizi mutlu etmiştir" dedi. Etkinliğe, AK Parti Milletvekilleri İlknur Denizli, Nesrin Ulema, Hamza Dağ, CHP Milletvekilleri Oğuz Oyan ve Mustafa Moroğlu da katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm sürecine muhtar desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN