Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 ay geç kiralasan bize 10 yıl yeterdi

Giriş Tarihi: 25.11.2014
1 ay geç kiralasan bize 10 yıl yeterdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kapı dışarı etmeye hazırlandığı engelliler, boşu boşuna her ay 175 bin lira ödenen Akdemir Plaza'nın maketini yaptı. Kamu hakkını koruduklarını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu'nu protesto etti

Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi'nin, haklarında Büyükşehir Belediyesi'nce icra takibi yürütülmesi yüzünden başlattıkları eylem 20. gününü doldururken, engelliler aylardır Akdemir Plaza'ya boş yere kira ödeyen belediyenin, "kamu malını koruyoruz" savunmasına tepki gösterdi. Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan da ziyaret ettiği engelli eylemcilerin imza kampanyasına destek verdi ve kendilerine arsa tahsis edeceklerini açıkladı. Dernek üyeleri, eylemlerinin 20. gününde, Büyükşehir Belediyesi'nin taşınmadığı halde, 1 Haziran'dan bu yana her ay 175 bin lirak kira ödediği Akdemir Plaza'nın kartondan maketini yaparak üzerine "Kamu hakkını böyle mi koruyorsunuz? 1 ay geç kiralasaydın 10 yıllık eğitim sorunumuzu çözmüştün be Başkan" şeklinde mesajlar yazdı. Düdük çalarak Büyükşehir Belediyesi'ni protesto eden engelliler, "Engeliler burada Aziz nerede, Eğitime evet kiraya hayır" diye slogan attı.

ASLAN'DAN ARSA SÖZÜ
Engelli vatandaşlara öğle yemeği ve baklava ikramında bulunan Hüseyin Aslan da "Engelliler, gaziler, şehit aileleri bu ülkenin namusudur. Onlara sahip çıkmak insani borçtur. Kararlı bir şekilde sürdürülen bu eylemi İzmir kamuoyu önemsemelidir. Sonuçta talepleri toplam yüz metrekarelik bir alandan ibaret. Kamuoyunun, sivil toplum kuruluşlarının ve iş çevresinin duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Bilhassa siyaset yapanlar bir engelli gördüğünde ilgi gösteriyor ancak bu sözde kalıyor. Onların sevgiye, ilgiye, şefkate ihtiyacı var sadakaya değil. İsterdim ki İzmir'deki yerel yöneticiler buna çözüm bulsunlar. Nerelere para harcanıyor? İstedikleri atla deve değil" "dedi.

BÖYLE Mİ KORUYORSUNUZ?

Eylemin kişisel amaç gütmediğini, 35'er metrekarelik üç dükkandan ibaret yerden 800'e yakın engellinin faydalandığını kaydeden Aslan, " Kimin ne zaman nerede engelli olacağını bilemeyiz. O yüzden engellilere destek sözde değil özde olmalıdır. Biz Ege-Koop olarak kendilerine bir arsa tahsisi yapacağız. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor ancak bu uzun vadeli bir iş" ifadelerini kullandı. Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Erdem Çerçioğlu ise "Büyükşehir Belediyesi Akdemir Plaza'yı kiralamış. 6 aydır boşa kira ödüyor. 175 bin lira aylık kirası var. Biz de Başkan'a şu şekilde sesleniyoruz "Başkan, 1 ay geç kiralasaydın da bizim 10 yıllık eğitim problemimizi çözseydin. Her yerde kamu malını savunuyor. Kamu malı bu şekilde mi korunuyor. Hüseyin Aslan'a çok teşekkür ediyorum" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, biriken kira borçları yüzünden kiracı Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi'ni icraya vererek, tahliye işlemi başlatmış, söz konusu bürolarda eğitim faaliyeti yürüttüklerini, gelirleri azaldığından kira ödemekte zorlandıklarını ifade eden dernek yöneticileri, başka derneklere sağlanan imkanların kendilerine de tanınmasını istemişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Başkanvekili Sırrı Aydoğan, "Ya kirayı öderler ya giderler" diyerek, köprüleri atınca, engelliler 5 Kasım'da belediye binası önünde oturma eylemi ve imza kampanyası başlatmıştı. CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'in de eylem alanına gelerek imza atması gündemde yankı bulmuş, ancak Engin, daha sonrabir açıklama yaparak engellilerle tesadüfen karşılaştığını söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 ay geç kiralasan bize 10 yıl yeterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN