Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlılara ücretsiz ulaşımı istemiyor

Belediye önünde 21 gündür eylem yapan engellilere yüz vermeyen Başkan Kocaoğlu, bu kez de ESHOT'un bütçesinin görüşüldüğü mecliste 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım uygulamasının hiç adil olmadığını dile getirdi

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Yaşlılara ücretsiz ulaşımı istemiyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, eğitim amaçlı kullanılan 3 küçük bürodan çıkarılmak istendikleri için 21 gündür eylem yapan engellilerin taleplerine kulak tıkarken, bu defa da 65 yaş üstündekilere ulaşımdan ücretsiz yararlanmalarını sağlayan düzenlemeyi eleştirdi. 150 evi olan bir tanıdığının sırf 65 yaşında diye bedavadan otobüse bindiğini anlatan Kocaoğlu, bunun adil olmadığını söyledi. 150 evi olduğu halde belediye otobüsüne binen kişinin kimliği merak konusu oldu. Büyüşehir Meclisi'nde yeni ulaşım sistemine ilişkin eleştirilere cevap veren Aziz Kocaoğlu, aktarmalı sistemin, eksikleri giderilerek sürdürüleceğini belirtti. "Her proje gibi çocukluk hastalıkları olacaktır" diyen Kocaoğlu, "ESHOT yaklaşık 350-400 milyon TL arasında yıllık zarar etmektedir. Niye zarar ediyor? Kamu görevi görüyor. Seçimden hemen önce 65 yaş düzenlemesi yapıldı. Bunun parasını kim veriyor? Engellinin parasını kim veriyor? Öğrenciye indirimi kim yapıyor? Biz 2 TL'ye bilet satıyoruz. İndirimler, bedavası eklendiğinde 95 kuruş elde ediyoruz. Verin 2 lirayı... Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı versin. Adamın 150 tane dairesi var ama 65 yaşında diye bedava otobüse biniyor. Ya tanıdığım adam var. Var mı böyle adalet? Bir ulaşım yasasının çıkması gerekiyor" diye konuştu.

BİRLİKTE OTOBÜSE BİNELİM BAŞKAN!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kasım ayı olağan 7. meclis toplantısında ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılı mali yılı performans programı ile 2005 yılı gelirgider bütçe tasarısı oy çokluğu ile kabul edilirken, "ulaşımda düğüm çözülüyor" sloganıyla devreye giren yeni sistemden artık vazgeçilmesi istendi. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, aktarma sistemin "tam bir hayal kırıklığı" yarattığını dile getirerek, "Bırakın yaşlı ve engellileri, genç insanların bile tepkisine neden oldu yeni sistem. Vapur ve İZBAN'da sağlıklı aktarma yapılamıyor. Bu söylediklerimi gözleri ile görmek isteyenler saat 17.30- 19.00 arasında otobüse binsin. Dolu otobüslerle gelen insanları başka otobüslere bindirmeye çalışıyorsunuz. Sayın Başkan, arzu ederseniz birlikte belediye otobüsü ile yolculuk yapabiliriz" dedi. Hatların numaraları değiştirilerek sistemdeki sorunun çözülmeye çalışıldığını anlatan Doğan, "Sayın Başkan gelin bu aktarma sisteminden vazgeçin. Vazgeçin ki İzmirliler rahat nefes alsın " diye konuştu.AK Parti Meclis Üyesi Ali Kökoğuz da, ulaşımda çifte standart uygulandığını ifade ederek, "Bazı yerlerde otobüslerin geliş saatleri arası çok mesafeli. İzmir güneşli bir kent. Afrika'da bile açık durak yokken İzmir'de neden bu kadar çok? Şu memlekette klimasız araç kullanan kalmadı ama Büyükşehir'de sadece 300 klimalı otobüs var" şeklinde görüş belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlılara ücretsiz ulaşımı istemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN