Pekdaş kararını kabul edemezdim

CHP içindeki muhaliflerden İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, partililere Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın kimliğini ve adaylık sürecinde yaşananları anlatarak, olup biteni kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Pekdaş kararını kabul edemezdim
İzmir Kınık ilçesindeki parti lokalinde partililerle sohbet eden CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler, özellikle Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'a ilişkin çarpıcı sözler sarfetti. CHP'den aday gösterilen ve seçimi kazanan Pekdaş'ın herşeyden önce partinin adaylık şartlarına uymadığını dile getiren Güler, "Partimize üye değildi. Adaylık sürecinin bitmesine iki gün kala İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından getirilip, Konak İlçe teşkilatına üye yapıldı. Sonra da Konak Belediye Başkanı olarak ilan edildi. Bu karar 4 ay boyunca, 'Ben bu işi yaparım' diyerek çalışan 11 aday adayı arkadaşımızın saygınlığını ortadan kaldırdı. Ayrıca, bu arkadaşımızın Atatürk rozeti ile ilgili baroda yaptığı çalışmalar ve hesabını veremediği açıklamaları var. Baroda, bayrağı kaldırmış, Atatürk'ü kaldırmış, 'Atatürk rozeti siyasi simgedir' demiş. HDP ile beraber hareket etmiş, KCK'nın avukatlığını yapmış. Aday yapma usulüne bak, bir de aday gösterilene. Burası Cumhuriyet Halk Partisi, siz bunu kabul edebilir misiniz?" dedi.

EMRİVAKİ YAPILDI

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile ters düştüğü konulardan birisinin de cumhurbaşkanı adayının belirlenmesindeki yöntem olduğunu dile getiren Güler, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanlığı adaylık süreci başladığında milletvekillerine hiç bilgi verilmedi. O tarihte, parti meclisi üyesiydim. 16 Haziran'da genel başkanımız, 'Adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu'dur' dediği anda tüm Türkiye gibi ben de o gün adayımızı öğrendim. Konu grubumuzda hiç görüşülmedi, parti meclisine gelmedi. 'Bu aday nasıl belirlendi?' diye sorduğumuzda 'Siz ne yapacaksınız? Sorumluluk bizde. Adayımızı belirledik' dediler. Bizim itirazımızın iki nedeni vardı. İhsanoğlu, Cumhuriyet'e yönelik tehditleri ortadan kaldırabilecek bir aday değil ve hiç bir zaman da CHP saflarında var olmamıştır. Ayrıca, Türkiye ilk defa iki turlu seçime gitti. Bu tür seçimi en çok yapan Fransızlar şöyle bir tespit yapmış, zayıf olan taraf ilk turda fazla adayın seçime katılmasını sağlayıp seçime katılım oranını yükseltip sonucu ikinci tura bırakıyor. Biz güçlü olan Recep Tayyip Erdoğan karşısına tek aday ile çıkmanın yanlış olduğunu anlattık. Ama bize 'Hayır, bizden tek aday çıkacak MHP de aday çıkarmayacak' denildi." Güler, tüm bu hatalara ilişkin eleştiri hakkını kullananlara "bölücü" denildiğini oysa amaçlarının bölücülük olmadığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pekdaş kararını kabul edemezdim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN