Rızasız dönüşüm olmaz

Kentsel dönüşümde yetkili kurumların yöneticileri, kimsenin "Evinizden çıkın, burayı kamulaştırıyorum" deme hakkına sahip olmadığını belirtti. Ayrıca vatandaşlardan dedikodulara kulak asmamalarını istedi

Giriş Tarihi: 29.11.2014
Rızasız dönüşüm olmaz
'in Karabağlar ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğü, 55 bin kişiyi ilgilendiren kentsel dönüşüm projesine ilişkin yapılan bilgilendirme toplantısında, vatandaşlara, rızaları dışında bir işlemin yapılmayacağı anlatıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ndeki toplantıya Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedat Gürgen, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, İl Yardımcısı Akif Kahya, İller Bankası ile Karabağlar Belediyesi Temsilcisi, AK Parti büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Nazmi Kalyoncu ve Bünyamin Demir, bölge muhtarları, STK temsilcileri ve müteahhit firma yetkilileri katıldı. Genel Müdür Gürgen, "Hiç kimse sizin kapınıza gelip 'çıkın, burayı kamulaştırıyorum' diyemez. Eğer bunu söyleyen varsa yalancıdır. Ben burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı temsil ediyorum. Çantacılara aldanmayın. Kendi parselleniz üzerinde, rızanız olmadan kimse işlem yapamaz" diye konuştu.

HERKES MUTLU OLSUN

Gürgen, devletin Karabağlar'da 540 hektarlık alanı kapsayan yere 100 milyon liralık yatırım yaptığını anlatarak şöyle devam etti: "Orada yeni bir şehir kuracağız. Bölgede yeni yapılan binalar için ruhsat verdirtmediğimiz söyleniyor. Böyle bir şey yok. Sadece burada kentsel dönüşüm olacağını belirterek mülk sahiplerini bilgilendiriyoruz. Sıkıntılarınızı biliyorum. Eğer sizin gönülleriniz rahat olmazsa bu iş olmaz. Mayıs 2015 değil, 2016 dahi burada kamulaştırma gözükmüyor. Yerel yönetimler yetkiyi bana ver desin verelim. Narlıdere, Buca, Karşıyaka Belediyesi bizden yetki istedi verdik. Karabağlar da istesin, onlara da yetki verelim. Yapacağımız projede evler zemin artı 5 ve 6 kat olacak şekilde tasarlandı. Ama isteyen olursa çok katlı konut da yapabiliriz. Siz bir mail grubu kurun. Tek tek sorularınızı cevaplayayım. Ayrıca mülk değerlendirmesinde yanlış tespit olduğunu söyleyen varsa başvursun bir daha bakalım. Herkesi mutlu etmek istiyoruz."

BAŞKAN KATILMADI

Karabağlar Belediyesi'nden yetkilileri de toplantıya davet ettiklerini belirten İl Müdürü Selahattin Varan, "Bizzat sayın belediye başkanını davet ettik. Başkan uygun değil dediler. Sonra başkan vekilini davet ettik. Geleceğim dedi, ama katılmadı" şeklinde bilgi verdi.18 mahalle muhtarı adına konuşma yapan Limontepe Muhtarı Tecim Ulus, "Açıkcası, evlerimiz elimizden gidecek diye korkuyoruz. Bizler kentsel dönüşüme karşı değiliz. Bu bölgede 17 bin konut var. 34 bin konut yapılacağı söyleniyor. Bizler de ona göre haklarımızı istiyoruz" diye konuştu. Vatandaşlarla yapılan toplantıdan sonra Egeli Sabah'a değerlendirmede bulunan İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, "Toplantıdan çıkan sonuç, vatandaş istemedikten sonra zorla dönüşüm yapılmaz. Vatandaşların kafası karıştırılmış. Kentsel dönüşüm yapılacaksa herkes mutlu edilerek yapılmalı. Karabağlar'ı ilgilendirdiği için sayın belediye başkanını davet ettim. Kendisi müsait değilmiş. Başkan vekilini aradım, geleceğim dedi. Ama o da gelmedi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rızasız dönüşüm olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN