Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocaoğlu gel bu çileyi gör

Giriş Tarihi: 29.11.2014
Kocaoğlu gel bu çileyi gör

Öğrenci sayısı 4 bin 900'e ulaşan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde toplu ulaşım sorunu hala çözülemedi. Durumu protesto eden öğrenciler, randevu taleplerinin bile geri çevrildiğini söyledi

İzmir'de dördüncü akademik yılına başlayan Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde (İKÇÜ), öğrenci sayısı 4 bin 900'e ulaşırken, belediye otobüs seferlerinin seyrek ve hat sayısının yetersiz olması yüzünden öğrenciler isyan noktasına geldi. Çiğli Balatçık'ta bulunan ana yerleşkede önünde toplanan İKÇÜ öğrencileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu alkışlarla protesto etti. Grup adına açıklama yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü son sınıf öğrencisi Sümeyye Zehir, "Üniversitemizde 3 yıldır ulaşım sorunu var. Bunu hem zamanın Çiğli Belediye Başkanına, hem de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ilettik. Aziz Kocaoğlu'ndan 2 yıldır randevu talebinde bulunuyoruz ama reddediliyor. 817 ve 595 numaralı otobüsler üniversitemize gelse de 817'nin Çiğli Aktarma Merkezi'nden kalkıp Ata Sanayi Sitesi'nden dolaşması uzun zaman alıyor. İki hat da üniversitemiz için düşünülmüş güzergahta değil. Bostanlı, Çiğli, Konak ve Bornova'dan üniversitemize otobüs hattı konulmasını istiyoruz" diye konuştu.

LÜTFEN BİR KEZ GÖRSÜN

860 imzalı dilekçe ile geçen yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduklarını hatırlatan Zehir, "Dilekçelerimize cevap olarak araç yetersizliği nedeniyle yapılmış güzergahları düzeltemiyoruz denildi. Buradan Büyükşehir Belediyesi'ne ve Aziz Kocaoğlu'na sesleniyorum. Lütfen Aziz Kocaoğlu bizimle bu yolu bir kez çeksin. Biz artık bu sorunu yaşamak istemiyoruz. Soğukta saatlerce otobüs beklemek istemiyoruz. 2 bin 210 öğrenciden 4 bin 900 öğrenciye yükselen Katip Çelebi Üniversitesi'nin sesini artık Aziz Kocaoğlu duymalı. Bu sorunu Başbakanlık aracılığıyla Ulaştırma Bakanlığı'na ilettim ama yerel yönetimlerin de taşın altına elini koyması gerekiyor. Üniversitenin ilk öğrencisiyim. Akşam saat 18.00'den sonra sosyal faaliyetlere katılmak için saatlerce otobüs bekliyorlar" dedi.

KOCAOĞLU YERİNİ BİLMİYOR

Zehir, yaya geçidi sorununun da olduğunu belirterek, "Karşıdan karşıya geçişlerde araçlar bize yol veriyorlar ama yol veremeyecek hızda olanlar kazalara neden oluyor. Geçen yıl bir arkadaşımıza araç çarptı. Yolun karşısına sonradan durak geldi. Ne yaya geçidimiz var ne kapalı otobüs durağımız. Mevcut kapalı otobüs durağı öğrencilere yetmiyor. Aziz Kocaoğlu, Katip Çelebi Üniversitesi'nin yerini dahi bilmiyor" diye konuştu. Üniversite öğrencisi Ömer Faruk Karakuş ise, "Arkadaşlarımız otobüs yetersizliğinden otostop çekiyor. Sapığı var, tecavüzcüsü var. Kız arkadaşlarımız biniyor. Daha kötü şeyler yaşanabilir. İstediğimiz 3-5 otobüs. Onu da vermiyorlarsa üniversitenin anlamı yok. Bir tane durak koymuşlar. Altına kaç kişi girebilecek. Hepimiz yağışlı havalarda ıslanıyoruz" dedi.

ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR AMA...
İKÇÜ'de yoğunluğun her yıl arttığıına dikkat çeken öğrenciler, var olan iki hattın sefer sıklığınn değişmediğini, ihtiyaç duyulan güzergahlara da yeni hat konulmadığını, sorunun giderek büyüdüğünü dile getiriyor. Ana yerleşkeye ulaşmak için 595 Hava Üssü Lojmanları-Bostanlı İskele ile 817 Balatçık-Çiğli Aktarma Merkezi hatları kullanılıyor. İki otobüs hattı bulunmasına rağmen sefer sayısının yetersiz olması, özellikle sabah saatlerinde derse yetişmek isteyen öğrencilerin duraklarda yoğunluk yaşamasına sebep oluyor. Kapalı otobüs durağı yetersizliği yüzünden öğrenciler yağmurlu havalarda ıslanmaktan kurtulamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaoğlu gel bu çileyi gör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN