Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yerli firmalara şans tanınmadı'

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 17 tren seti (85 adet vagon) için çıktığı ihalenin şartnamesinde yerli firmaların önünün kesildiğini belirtti

Giriş Tarihi: 29.11.2014
'Yerli firmalara şans tanınmadı'
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 17 tren seti için açtığı ihalenin şartnamesinin " adrese teslim" niteliği taşıdığını ileri sürdü.

AYNI HATA YAPILMIŞTI

Bu ihale şartnamesiyle yerli sanayiciye şans tanınmadığını ve önünü kestiğini ifade eden Tanrıkulu, şunları kaydetti: "İhaleye katılan firmanın ortalama yıllık cirosunun 100 milyon euro olması gerekiyor, 65 milyon euro teminat göstermesi gerekiyor. Beş yıl içinde en az iki sözleşmede başarılı olmuş, önerilen tren setine benzer 120 adet hafif raylı aracın teslimini yapmış bir firma olması gerekiyor' deniyor. Bu şuna yol açıyor; Yerli firmaların girme şansı kalmıyor. Tam anlamıyla adrese teslim ve yurtdışı firmalara göre hazırlanmış. Rakamlar bize böyle yerli bir firma olamayacağını gösteriyor." Tanrıkulu, Büyükşehir Belediyesi'nin, "Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan kredi kullandık onların şartnamesi böyle" gerekçesini öne sürebileceğini belirterek, "Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi bunu yerli firma şeklinde düzenlemiş. Belediye, vapur ihalesinde de aynı hatayı yaptı, iptal edilince ihaleyi yerli firma aldı. Beklediğimiz bu ihalenin düzeltilip ihale şartlarının kaliteli ve ucuz yapacak yerli firmaların da girmesini sağlayacak şekilde düzenlenmesi ve yerli sermayenin gözetilmesi. Bursa Durmazlar, Ankara Bozankaya, Kayseri Rail Tur, İzmir Safkar, Adapazarı Özbir Vagon, İstanbul Medel, Eskişehir Savronik demiryolu ve yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren ve yeterlilikleri olan firmalar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yerli firmalara şans tanınmadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN