Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelliden korktu yolunu değiştirdi

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Engelliden korktu yolunu değiştirdi

CHP'nin Ege Buluşması'na engellilerin protestosu damga vurdu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, engellilerin girişte beklediğini öğrenince, salona arka kapıdan girmeyi tercih etti. Program sonunda görüştüğü engelli temsilcilerine sorunlarıyla ilgilenme sözü verdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından, eğitim amaçlı kullanılan üç küçük ofisin kirasını ödemekleri gerekçesiyle haklarında icra takibi başlatılan Türkiye Sakatlar Derneği üyeleri, İzmir'e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslerini binbir güçlükle duyurabildi. Büyükşehir Belediyesi yetkililerin, taleplerine karşılık vermek şöyle dursun, diyalog kurmaktan bile kaçındığı engelliler, eylemlerin 27. gününde, İzmir'e gelen CHP liderine dertlerini anlatabilmek için CHP Ege Buluşması etkinliğinin yapılacağı İzmir Kültürpark 1 No'lu Hol'ün yolunu tuttu. 2015 yılındaki seçimlerin hazırlıklarının başlatılacağı organizasyonun yapılacağı salonun girişinde engellilerden oluşan grubun beklediğini öğrenen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, içeriye girmek için arka kapıyı kullanmayı tercih etti.

"KİM GÖNDERDİ "AYIBI
Salonun önünde bekleyen engelliler ise eğitim amaçlı kullandıkları dernek ofislerinin ellerinden gitmesini istemediklerini ifade ederek, sorunlarına çözüm bulunmasından başka amaçlarının olmadığını çevredekilere anlattı. Kılıçdaroğlu, salona arka kapıdan girerken, bazı partililer, eylem yapan engellileri "Sizi kim gönderdi?" diye azarladı. Bu tepki ve yaşanan tartışma yüzünden bazı engelliler ve yakınları gözyaşlarına boğuldu. Engellilerden Ahmet Çakır, "40 yıldır CHP'ye oy veriyorum. Kılıçdaroğlu çıksın bize CHP zihniyetini açıklasın. 30 kişiden korkup arka kapıdan girdi" dedi. Yaşanan gerginliğin ardından kapıda Kılıçdaroğlu'nu bekleyen engellilerin yanına CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve İzmir Milletvekili Erdal Aksünger geldi. Engellilerden Yelda Çerçioğlu ve Ahmet Çakır ile görüşen Tanrıkulu, "Konuyu biliyoruz, sorunun takipçisi olacağız. Üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

VEBALI MIYIZ BİZ?

Ardından salona giren engellilerden Ahmet Çakır, Kocaoğlu ile yan yana oturan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştü. Aziz Kocaoğlu'nun tebüssüm etmekle yetindiği kısa süreli görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu konu ile ilgileneceklerini söyledi. Toplantının basına açık bölümü tamamlandıktan sonra bu kez engellilerden Seval Bağzıklı, randevu talep ederek, Kılıçdaroğlu ile görüştü. Egeli Sabah muhabirinin edindiği bilgiye göre Bağzıklı'nın "Başkanım biz vebalı mıyız ki sizi bizden kaçırıp arka kapıdan salona alıyorlar" şeklindeki serzenişine karşılık, Kılıçdaroğlu "Buyrun sizi dinliyorum" demekle yetindi. Eğitim amaçlı kullandıkları dernekten atılmak istendiklerini anlatan engelli kadına CHP liderinin "Ama kira borcunuz var" diye karşılık verdiği, Bağzıklı'nın "Şimdiye kadar 20 bin lira ödedik, kalan borcumuza ödeyelim ama artık kira ödemek istemiyoruz. Çünkü İzmir'den başka hiçbir yerde engellilerden kira alınmıyor" dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun başka yerde örnekleri varsa İzkmir'de de sorunun çözülmesi için çalışacaklarını ifade etti. Bu sırada CHP İl Başkanı Ali Engin'in, "Başkanım artık gidelim" diyerek araya girdiği, Bağzıklı'nın "CHP İl Başkanımız da önce bize destek verdi. Ancak Başkanla ters düşmemek adına para topladıklarını sandığım için imza attım dedi" şeklinde yaşananları anlattığı kaydedildi. Kültürpark 1 Nolu Hol önünde basına açıklama yapan Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Erdem Çerçioğlu da "Bizler 26 gündür İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kapısında eylem yapıyoruz. Bize 'duygu sömürüsü yapıyorsunuz' dediler. Bir vatandaş eylem yapınca hakkını arıyor diyorlar, engelliler hakkını arayınca duygu sömürüsü diyorlar" diyerek tepkisini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliden korktu yolunu değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN