Eyvah eyvah!

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Eyvah eyvah!

Kılıçdaroğlu'nun, "Türkiye'yi gibi yönetiriz" demesi şaşırttı. Yıllardır kentte giderilemeyen sorunları ve yarım kalan projeleri görmeyen CHP liderinin, İzmir'i örnek göstermesi tepki çekti

Önceki gün 'e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilginç açıklamalar yaptı. İzmir'in dünyada hızla gelişen metropoller arasında 4. sırada yer aldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Türkiye nasıl yönetilir öğrenmek istiyorsan geleceksin İzmir'e. Bakacaksın anakentler nasıl yönetiliyormuş, nasıl yönetiyorsak Türkiye'yi de öyle yöneteceğiz. Kimsenin endişesi olmasın" diye konuştu. Ancak herkesi endişe sardı. Yıllardır sorunlarla boğuşan İzmirliler, Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine tepki gösterdi. Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'de çöpteki vahşi depolama sorunu hala çözülemedi. Modern bir çöp tesisisin yapılacağından bahsediliyor ancak bu konuda somut bir adım bir türlü atılamıyor. İzmir'de kangren haline gelen Körfez kokusunun önüne geçilemiyor. Yaz ayları geldiğinde ve hava ısındığında koku İzmirli vatandaşların burunlarını sızlatıyor. Metroda da çalışmalar yaklaşık 10 yıl boyunca sürdü. Yangın algılama ve söndürme sistemi ile topraklama sisteminin bulunmadığını ortaya koyduğumuz metro, eksikleriyle hizmete açıldı. En büyük sıkıntılardan biri de ulaşımda yaşanıyor. Toplu ulaşımda geçtiğimiz aylarda aktarmalı sisteme geçildi. Ancak 'Düğüm çözülüyor' sloganıyla hizmete alınan aktarmalı sistem, ulaşımı kördüğüme çevirdi. Yaşlılar, engelliler, çocuklu aileleler yollarda perişan oldu. Körfez ulaşımı için yeni nesil yolcu gemileri satın alındı. 15 adet gemi için anlaşma sağlandı. Bu gemilerden sefere giren ilk üçünden ikisinde sorun çıktı. Çakabey ve 1881 Atatürk gemileri, Yalova'ya gönderildi.

KİRA PARASI HAVAYA UÇTU

Teleferikte de işler yolunda gitmedi. Kentin simgelerinden teleferik 2007 yılında can güvenliği nedeniyle kapatılmıştı. Teleferiğin yeniden hizmete açılması için yapılan ihalede üç kez süre uzatımı verilmesine rağmen tesisler hala açılamadı. Gaziemir'de devam eden Yeni Fuar alanı inşaatı bir türlü tamamlanamadı. Büyükşehir Belediyesi'nin tepki çeken bir başka uygulaması da Akdemir Plaza'nın kiralanma- sı oldu. Büyükşehir, hizmet binası olarak Akdemir Plaza'yı aylık 175 bin lira karşılığında kiraladı. Ancak 6 aydır taşınmadı. Tadilatı devam eden binaya taşınılması için 6 ay daha geçecek. Boşa giden rakam 2 milyon 100 bin lirayı bulacak. Büyükşehir, kira borcu nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği'ni icraya verdi. Engellilerin 28 gündür devam eden eylemine, Aziz Kocaoğlu duyarsız kaldı. İzmir'in her alanda dağ gibi sorunları dururken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir'i referans göstermesi, şaşkınlıkla karşılandı. Vatandaşlar, "Kemal Bey, başbakan olduğunda Türkiye'yi İzmir gibi yönetecekse, vay halimize" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eyvah eyvah!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN