Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arsenikli sudan sonra şimdi de lağımlı su mu!

Buca Kaynaklar'da kanalizasyon olmadığı için lağım sularının Tahtalı Barajı'na aktığını öne süren Bilal Doğan, "Defalarca uyarmamıza rağmen Başkan Aziz Kocaoğlu bu olayı ciddiye almadı" dedi

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Arsenikli sudan sonra şimdi de lağımlı su mu!
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, dün Buca Kaynaklar Mahallesi Meydanı'nda AK Parti Grup Sekreteri Mesut Demirkaya, AK Parti Büyükşehir Meclis üyeleri Mustafa Köse, Paşa Çelebi, Buca Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Çeliker Gökçin, Kaynaklar Mahallesi Muhtar Erhan Şen ve çok sayıda köylünün katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirdi. Buca Kaynaklar Mahallesi'nde kanalizasyon alt yapısı olmadığı için fosseptik çukurlarından sızan ve taşan lağım sularının dere yatağı vasıtasıyla kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı'na yıllardır aralıksız şekilde aktığını söyleyen Bilal Doğan, Kaynaklar'ın içinden geçen Tahtalı Çayı'nın Nif Dağı eteklerinden doğup Kaynaklar bölgesinin yer altı ve üstü sularıyla beslenip oradan Tahtalı Barajı'na aktığını belirtti. Doğan ayrıca Tahtalı Çayı'nın koruma altında olmadığını da vurguladı.

30 DİLEKÇE VERİLDİ

Yaz ve kış aylarında taşmalardan ötürü her türlü sivri sinek ve haşerenin türediğini belirten Bilal Doğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Başta çocuklar olmak üzere halkın sağlığını tehdit eden sıtma, sarılık ve vücutta bir takım mikrobik yaralar oluşmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti grubu olarak mecliste konuyu defalarca gündeme getirmemize rağmen ne yazık ki Sayın Aziz Kocaoğlu olaya ciddiyetle bakmadı. Hatta CHP'li Bayraklı'dan seçilen bir meclis üyesi ise bu havzada böyle bir şey olmadığını dile getirerek konuya ne kadar ciddiyetsizce yaklaşıldığını ispatlamıştır. 2011'de İZSU bölgede proje ve etüt çalışması yapmasına rağmen olayın ciddiyetini kavrayamamışlardır. Gerek muhtarlık gerek çevre derneği gerekse bölgede yaşayan yurttaşlarımız yapmış oldukları imza kampanyalarını Büyükşehir Belediyesi ve İZSU İdaresi'ne ulaştırmalarına rağmen bir sonuca ne yazık ki varılamamıştır." 2008'den bu yana yaklaşık 30 dilekçeyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne başvurulduğunu belirten Bilal Doğan, bugüne kadar herhangi bir çözüme ulaşılamadığını söyledi. Bu konuda İzmir Valiliği'ne ve Buca Kaymakamlığı'na yazılan yazılarda Büyükşehir Belediyesi'nin dikkati çekilmek istense de hiçbir olumlu sonuç alınamadığını ifade eden Doğan, "İzmir Çevre ve Şehircilim İl Müdürlüğü yetkilileri bu alanda tetkikler yaptı. Fakat bu yapılan tetkikler Büyükşehir Belediyesi'ni harekete geçiremedi. Üstüne üslük İZSU tarafından hizmet verilmemesine rağmen katı atık bedeli tahsil etmekte olup yasalara aykırı uygulama yapılmaktadır. Yurttaşların bir kısmı ikinci kez İZSU'ya müracaat ederek vidanjör talep etmekte ve karşılığında 70 lira bedel ödemektedir. Zaman zaman İZSU vidanjörlerinin yoğun olduğunu gerekçe göstererek gelmemektedir. Bu defa yurttaşlar mecburiyetten özel vidanjörlere 120 lira bedel ödeyerek hizmet satın almaktadır. Yağmur sularının her defasında lağım çukurlarını taşırdığı gerçeği ile hareket ettiğimizden bütün fosseptiklerin Tahtalı Barajı'na aktığı insan sağlığın tehdit ettiği aşikardır" dedi.

EN BÜYÜK SORUN ALTYAPI

Aziz Kocaoğlu'nun son hafta palyetik çözümler peşinde olduğunu vurgulayan Doğan, "Yağmur suyu ızgaraları yapmaya başlamıştır. Bu çözümler İzmirliye temiz su içirmeye yönelik çözümler değildir. Bu çözümler olsa olsa Hacivat Karagöz çözümleridir. Aziz Kocaoğlu'na sesleniyoruz. İzmirlinin sağlığı ile oynama. İzmirli arsenikli sulardan sonra lağımlı sular içmekten ne zaman kurtulacak. Bundan sonra Tahtalı Havzası'ndan su kullanan yurttaşların sağlığı ile yakından ilgilenecek ve konunun takipçisi olacağız. Su örneklerini Hıfzısıhha Enstitüsü'ne götüreceğiz. Su suyun kolibasili olması ihtimali yüksektir. Yurttaşlarımızdan hizmet verilmediği halde alınan paralarla ilgili hukuki işlem başlatacağız. Sayın Kocaoğlu'nu Tahtalı Barajı havzası olan Kaynaklar Bölgesi'ne hizmet yapmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu. Duvardan sızan lağım suyunun kendilerini çok rahatsız ettiğini belirten mahalle sakini Zuhal Sarıtaş, "Bu lağım suyu yıllardır içme suyu borusunun üzerine akıyor. Bu lağım suyunun plastik borudan içme suyuna karışmadığını ki bilebilir? Yazın koku ve sinekten dışarı çıkamıyoruz. Çocuklarımın bu sokakta oynamasına bile izin vermiyorum" dedi. Bir başka mahalle sakini Zennure İnan ise, "Altyapı istiyoruz. Bütün o taraftan lağım suları evin önünden geçiyor" diye konuştu. Kaynaklar Mahallesi Muhtar Erhan Şen, Kaynaklar'ın en büyük sorunu altyapı ve kanalizasyon olduğunu belirterek, "Buranın eski adı Tahtalı. Tahtalı'nın ana su kaynağı burada doğar, Kaynaklar'ın içinden geçer ve Tahtalı Barajı'na dökülür. Altyapı kanalizasyon yok. Foseptik çukurları var. Foseptik çukurlarından sızan sular yağmur sularıyla birlikte Tahtalı Barajı'na dökülüyor. 30 dilekçe ile sorunu ilgililere bildirdik ama imar durumları gerekçe gösterildi. Sorunun çözülmesini istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arsenikli sudan sonra şimdi de lağımlı su mu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN