Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in firmalarını devre dışı bıraktılar

Büyükşehir Belediyesi, Ankara'dan genel sekreter yardımcısı transfer edince, ihale yöntemi değişti. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı taşıt altgeçidi için "açık ihale" yöntemi uygulanmadı. İzmirli müteahhitler, tercih edilen yöntemin şartlarının altgeçit işini kapsamadığını savundu

Giriş Tarihi: 5.12.2014
İzmir'in firmalarını devre dışı bıraktılar
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ankara'dan transfer ettiği bürokrat Buğra Gökçe'nin genel sekreter yardımcılığı görevine getirilmesinin ardından, yıllardır uygulanan ihale yönteminin değiştirilmesinin, İzmirli firmaların devre dışı bırakılmasına yol açtığı bildirildi. Belediyede yapım ihaleleri, Çankaya Belediyesi'nden transfer edilen Gökçe'ye bağlandı. Yapım İhaleleri Daire Başkanlığı'na da Bornova Belediyesi'nden Şule Gök getirildi. Gökçe'nin yeni görevine başlamasıyla Büyükşehir Belediyesi'nin uzun süredir yapım ihalelerinde kullandığı yöntemde de değişikliğe gidildi. Bunun en çarpıcı örneği İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kıyı düzenleme projesi kapsamında yapımını öngördüğü Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki karayolu taşıt altgeçidi ihalesinde yaşandı. Önce proje ihalesine çıkan Büyükşehir Belediyesi kısa süre önce de kısa adı EKAP olan Elektronik Kamu Alımları Platformunda söz konusu altgeçidin yapım ihalesinin 12 Aralık'ta yapılacağını duyurdu. İhale ilanı, EKAP'ta yayınlandıktan yaklaşık 1 hafta sonra Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesindeki ihale duyuruları bölümünde yer aldı.

İZMİRLİ FİRMALARA BYPASS
Daha önce bu tür ihaleleri açık ihale yöntemi ile gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi'nin bu kez "belirli istekliler arasında" ihale usulünü seçmesi sıkıntı yarattı. İhale şartnamesinde ayrıca ön yeterlilik başvurusu yapacak olan firmalardan tam puan alabilmeleri için 160 milyon liralık iş bitirme belgesi istendi. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 20. maddesine göre çıkılan ihale İzmirli müteahhitlerin tepkisine neden oldu. Söz konusu ihale yönteminin uygulanabilmesi için ihale edilen işin uzmanlık ve/veya ileri teknoloji gerektiren bir iş olması gerektiğine dikkat çeken müteahhitler, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yapılacak karayolu taşıt altgeçidinin bu özellikleri taşımadığını öne sürdü. İhale şartnamesinde öngörülen 160 milyon liralık iş bitirme belgesini İzmirli hiçbir firmanın getiremeyeceğini belirten müteahhitler yeni ihale yöntemi ile İzmir'de bu işi yapabilecek firmaların bypass edildiğini savundu. Bu şartları sağlayabilecek Türkiye'de az sayıda firma olduğuna dikkat çeken İzmirli müteahhitler ihalenin "adrese teslim" olduğunu iddia etti. Kamu İhale Kanunu'nun belirli istekliler usulünü belirleyen 20. maddesinin çok özellikli işlerde uygulanabileceğini, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yapımı öngörülen 376.80 metre kapalı taşıt alanı ile toplamda 1150 metre güzergah düzenlemesini öngören ihalenin bu nitelikleri taşımadığını belirten müteahhitler, Büyükşehir Belediyesi'nin bu yöntemi seçmekle hata yaptığını ileri sürdü. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 20. maddesi "Belli istekliler arasında ihale usulü, yapılacak ön yeterlilik değerlendirmesi sonucunda idarece davet edilen isteklilerin teklif verebileceği usuldür... İşin özelliğinin uzmanlık ve/veya ileri teknoloji gerektirmesi nedeniyle açık ihale usulünün uygulanamadığı işlerin ihalesi ile yaklaşık maliyet eşik değerin yarısını aşan yapım işi ihaleleri bu usulü göre yaptırılabilir" diyor.

BU KAPSAMA GİRMİYOR

Oysa Büyükşehir Belediyesi'nin Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yapımını öngördüğü araç altgeçidi uzmanlık ve/veya ileri teknoloji gerektiren işler kapsamına girmiyor. Söz konusu ihale şartnamesinde, 10-15 milyon liraya mal olacak iş için 160 milyon liralık iş bitirme belgesi isteniyor. İhaleye teklif verecek firmaların tam puan alabilmeleri için 160 milyon liralık iş bitirme belgesi getirmesi gerekiyor. İzmir'de bu koşulları sağlayacak firma bulunmuyor. Bu da İzmirli firmaları otomatikman devre dışı bırakıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in firmalarını devre dışı bıraktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN