Kirli hava yine kabus oldu

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Kirli hava yine kabus oldu

Hava sıcaklıklarının düştüğü günlerde kömür tüketimi artınca, özellikle Karşıyaka'da göz gözü görmez hale geldi. Yetkililer, Çevre Kurulu Kararları'na titizlikle uyulması gerektiğini belirtti

İzmir'de kış aylarında hava kirliliği, geçen yıllarda olduğu gibi yaşam kalitesini ciddi biçimde etkiliyor. Sıcaklığın düştüğü günlerde özellikle Karşıyaka, Bostanlı, Buca ve Konak'ta göz gözü görmez hale gelirken, hava kirliliğine daha çok kalitesiz kömür kullanımının yol açtığı bildirildi. Yetkililer, hava kirliliğinin önüne geçebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 17 Temmuz 2014 tarihinde Mahalli Çevre Kurulu Kararı'nı açıkladığını hatırlatarak, bu kurallara uyulmasının önemine dikkat çekti. Toplu konut, kooperatif, site, okul, üniversite, hastane, resmi daireler, iş yerleri, sosyal dinlenme tesisleri, sanayide ve benzeri yerlerde dış ortamda hava sıcaklığının 15 derecenin altına inmediği sürece yakılmaması yönünde karar aldığındığı hatıırlatan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşları hava kirliliği konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı.

BUNLAR YASAK

Yetkililer petrol koku, mineral yağ, araba plastiği parçaları, tezek, katı atıklar ve tekstil artıkları, kablolar, ıslak odun, boyalı odun, plastikler, ev eşyası ve yemek atıkları gibi evsel atıklar, özel atıklar, tıbbi atıklar, asfalt ve asfalt ürünleri, boya ve boya ürünleri, fueloil kaplarının ısınmada yasaklı maddeler arasında yer aldını belirterek, vatandaşlardan bu konuda hassasiyet istedi. Soba kurarken fazla dirsekten kaçınılması ve baca temizliğine dikkat edilmesi konusunda da uyarıda bulunan yetkililer, "Soba boruları birleştirilirken baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı. Soba bağlanmadan önce bacanın çekişi kontrol edilmeli. Boru, bacaya fazla sokulmamalı. Sobaya üçte iki yakıt doldurulmalı. Yanan kömürün üzerine ilave kömür dökülmemeli. Lodoslu havalarda gece uyumadan soba söndürülmeli" şeklinde bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirli hava yine kabus oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN