Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye şoförlere tazminat ödeyecek

ESHOT kadrosuna geçmek için açtıkları davayı kazanmalarının ardından işten çıkarılan otobüs şoförlerinden beşi işe iade davasının ardından "farkın tanzim edilmesi" davasını da kazandı

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Belediye şoförlere tazminat ödeyecek
'de belediyenin şirketi İZELMAN kadrosundaki Erhan Sarıbacak, Sinan Çınarlı, Mehmet Barış, Nihat Tanrıverdi ve Mustafa Yüksel'in, "ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde kadroya alınmaları" davasının ardından "farkın tanzim edilmesi" davasını da kazandıklarını bildirildi. Şoförlerin avukatı Volkan Çakır, müvekkillerinin İZELMAN kadrosunda gösterilmeleri nedeniyle Belediye-İş Sendikası'na üye olamadıklarını ve "Toplu İş Sözleşmeleri"nden istifade edemediğini, bu yüzden, "müvekkilerinin ESHOT kadrosundaki işçilerle aynı hak ve alacaklara sahip oldukları, bu kadrodan gösterilmedikleri için hak ve alacaklarının eksik ödendiği, bunun 'eşitlik ilkesi'ne aykırı olduğu' gerekçeleriyle farkın tanzimi davası" açtıklarını söyledi.

ALDATMA KASTI İÇERİYOR
Volkan Çakır, işçiler için ücret farkı, gece çalışması, fazla çalışma ücreti, genel ve hafta sonu tatili ücretleri ile diğer yan ödemelerin tahsili talebinde bulunduklarını ifade ederek, müvekkillerinin her biri için ayrı iş mahkemesinde açtıkları alacak davalarının sonuçlandığını ve mahkemelerin 10 ile 17 bin lira arasında değişen tazminata hükmettiğini belirtti.

'VERİLEN TAZMİNAT AZ'
Mahkemenin İZELMAN ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT arasındaki ilişkiyi tespit ederek "aldatma kastı içeren muvazaalı işlem" olduğu yönünde karar verdiğini ifade eden Çakır, "Müvekkillerim, daha az maaş ödenmek için bu şekilde çalıştırılmış. Verilen tazminat miktarları az. Toplu iş sözleşmesi nedeniyle de alacakları var. Bu yönden hepsini temyiz ettik. Ödenmesi gereken kişi başı 30 ile 40 bin lira arasında. Davaları devam eden yüzlerce işçi var. Sonuçlanan bu davalar, diğer davalara da emsal olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye şoförlere tazminat ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN