Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'e sel davası

'de 7 Ağustos'ta meydana gelen selde yaralanan baba ile oğulun tazminat talebine İZSU "bunda bizim kusurumuz yok" diye cevap verdi. Baba oğul, mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Büyükşehir'e sel davası
'de 7 Ağustos'ta etkili olanak sağanakta Boğaziçi Caddesi'nde yükselen sel sularına kapılarak metrelerce sürüklendikten sonra çevredekilerin yardımıyla kurtarılan Ercan Sever (49) ile oğlu Berkay Sever (20), İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü'nün tazminat ödemesi için hukuk yoluna başvuracak. Baba oğulun avukatı Ufuk Kula, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada, müvekkilli Ercan Sever için 15 bin lira, Berkay Sever için de 10 bin lira olmak üzere toplam 25 bin liralık manevi tazminat talebini içeren dilekçeyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden faiziyle ile birlikte talep ettiklerini anlattı. İZSU'nun önceki genel müdürü Ahmet Alpaslan'ın imzasıyla kasım ayında söz konusu dilekçeye gönderilen cevapta "İlgi yazınızda 'Her ne kadar olaydan sonra belediye tarafından olay yerinde çalışmalar yapılmış ve bir kısım eksiklikler giderilmeye çalışılmış olsa da tarafımızca tüm bu işlemler fotoğraf ve video ile kayda alınmış ayrıca tutanağa bağlanmıştır. Kurumun kusurlu olduğu yapılan bu sonraki işlemlerden de belli olmuştur' denilmektedir. Bölgede kanalizasyon altyapısı mevcut olup, bahsedilen olaydan sonraki çalışmalar idaremizce yapılmamıştır. Söz konusu olayda idaremizin ihmali veya hizmet kusuru bulunmaması nedeniyle tazminat talepleriniz uygun görülmemiştir" denildi.

MAHKEYE GİDECEKLER
İZSU'dan gelen olumsuz cevap üzerine harekete geçen Avukat Ufuk Kula, müvekkilleri için İdare Mahkemesi'nde tazminat davası açacak. Toplam 25 bin liralık manevi tazminat davası açacağını belirten Kula, "Müvekkillerim için açılan tazminat davasının maddi olarak çok önemi yok. Amacımız bundan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin altyapıya daha çok önem vermesi ve benzer olayların yaşanmamasıdır. Sellerde başka canların yanmaması adına bu davayı açacağız" diye konuştu. İzmir'de 7 Ağustos'ta öğle saatlerinde başlayan ve yaklaşık 2 saat süren sağanak, geride ağır bilanço bırakmıştı. Boğaziçi semtinde, biriken su nedeniyle yolda kalan Kemal Akay'ın kullandığı 35 AN 2165 plakalı otomobile, bir başka otomobilde bulunan Ercan Sever, oğlu Berkay Sever ve 16 yaşındaki Ümit Özkan yardım etmek istemiş, bu sırada sele kapılan Özkan, park halindeki bir kamyonetin altında sıkışarak boğulmuştu. Cadde boyunca sürüklenen baba ile oğlu ise çevrede bulunanlar tarafından sudan çıkarılarak ambulansla hastaneye gönderilmişti. Özkan'ın ölüm haberini alan yakınları, olay yerinde sinir krizi geçirirken, Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Yaşar Çavdan, yağmur suyu kanallarının yer altına alınmasıyla ilgili 2 ay önce İZSU'ya başvurduklarını ancak hiçbir cevap alamadıklarını söylemişti. Selde boğulma tehlikesi atlatan Ercan Sever, Berkay Sever ve Neşet Bürcü, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e sel davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN