Ulaşım zammı en çok asgari ücretliyi vuracak

Büyükşehir'in faaliyete geçireceği ulaşım zammı, en çok asgari ücretle geçinen aileleri etkileyecek. İki kişinin çalıştığı bir ailenin aylık masrafı en az 296 liradan 334 liraya çıkacak

Ulaşım zammı en çok asgari ücretliyi vuracak
Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin geçtiğimiz günkü oturumundan jet hızıyla geçen ulaşım zammı toplumun büyük bir kesimini etkilerken en çok da asgari ücretle geçinen aileleri vurdu. Eşlerin ikisinin de çalıştığı 4 kişilik bir ailenin eski tarifeye göre aylık yol masrafı en az 296 lira olurken, yeni tarifede en az 334 lira olacak. Dünya genelinde ham petrolün rafineri fiyatları son 5.5 yılın en düşük seviyesine gerilerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşımda gerçekleştirdiği ulaşım zammı tepki çekti. Vatandaşlar yüzde 9-12 arasında değişen zamma isyan ederken sosyal medyada Büyükşehir'e yönelik tepki gösterdi. Öte yandan 1 Ocak 2015 itibarı ile uygulamaya girecek olan zamlı tarife AK Partili meclis üyelerinin ret oylarına karşılık, CHP ve MHP'li meclis üyelerinin oy çokluğuyla mecliste kabul edildi. Toplu ulaşım zammını İzmirliye yapılan haksızlık olarak değerlendiren Meclis AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, "Kocaoğlu başarısızlığın faturasını vatandaşa kesmektedir. ESHOT zarar etmeye devam edecektir. Ve bunu zam yaparak dönem dönem halka yansıtacaktır. Bu görev zararları İzmir'e yansıtılmamalı. ESHOT başarısız bir şekilde yönetilmektedir. Bu zamcı politika bir haksızlıktır. Bu başarısızlığın sorumlusu da Sayın Kocaoğlu'dur. İzmirliler adına bu zamma hayır diyor ve Büyükşehir Belediyesi'ni sosyal belediyecilik yapmaya, Başkan Kocaoğlu'nu bu zammı geri çekmeye davet ediyoruz" dedi. Toplu ulaşım noktasında otobüs parkur seferlerine de değinen Doğan, "Yine ulaşımda parkur seferleri zamanında gerçekleşmemektedir. Dolayısıyla yolcular mağdur bir pozisyonda uzun süre taşıma araçlarını beklemektedirler. Örneğin başlangıç noktasından son durak bitiş noktasına 20 dakikada ulaşması gereken bir otobüs, bu sistemle ancak 40 dakikada ulaşıyor. Kent trafiği tamamen kabusa dönmüştür" dedi.

TRAMVAY AÇIKLAMASI
İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz temmuz ayı başında yer teslimi yaptığı Karşıyaka ve Konak tramvaylarının inşaatına aradan geçen 5 aylık süreçte bir türlü başlayamadı. Egeli Sabah'ın araştırması üzerine Büyükşehir'in her iki hat üzerindeki deplaseleri ihale dosyasına koymayı unuttuğunu ortaya çıkardı. Yaşananları 'İzmir Büyükşehir Belediyesi Alzheimer oldu' başlığı ile İzmirlilere duyurmamızın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuyla ilişkin soruları yanıtladı. Her iki tramvay projesinde de bir sıkıntı olmadığını öne süren Başkan Kocaoğlu; "Tramvay çalışmaları devam ediyor. Haberler klasik bir haber. Karşıyaka Tramvayı'nın malzemeleri geliyor. Zaten raylar geldikten sonra temel atılacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşım zammı en çok asgari ücretliyi vuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN