Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye başkanına Karşıyaka tarihi dersi

Karşıyaka Stadı'nın yapılmasını istemeyen Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın "Orasının ne tarihi var" biçimindeki sözlerine kızan camianın ileri gelen isimleri, Atatürk'ün kulüp armasına ay yıldız konulmasını burada söylediğini hatırlattı

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Belediye başkanına Karşıyaka tarihi dersi
Karşıyaka'nın eski stadının bulunduğu alana modern bir butik stat yapılmasına karşı olan Karşıyaka Belediyesi Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın, " Orada ne tarihi var ki" şeklindeki çıkışına stadın inşası için çaba harcayan Karşıyakalılar tepki gösterdi. Söz konusu stadın, başta Büyük Önder Atatürk'ün ziyareti olmak üzere birçok tarihi hatıraya tanıklık ettiğini dile getiren camianın önde gelen isimleri, "Bunu anlamak için Karşıyakalı olmak lazım" değerlendirmesinde bulundu. Seçildiği günden bu yana her platformda stada karşı olduğunu vurgulayan, hatta "Gerekirse çadır kurarım yine yaptırmam" diyen Akpınar'ın, son olarak, bir TV programında, Karşıyaka Stadı'nın tarihi değerinin bulunmadığını söylemesi üzerine, "Karşıyaka Stadı Yapılacak" isimli sosyal medya sayfasında, Atatürk'ün kulübü ziyaretlerinin de arasında yer aldığı tarihi değeri bulunan hatıralara ilişkin bir video yayımlandı. Karşıyaka'ya yıllarca hizmet etmiş ve simge haline gelmiş isimler, söz konusu videoda hatıralarını anlatırken, "stadın tarihi değeri yok" denilmesine tepki gösterdi. Karşıyaka Stadı Proje Geliştirme Sorumlusu Ali Erten, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada, stadın, 103 yıllık kulüp tarihinin 90 yılına tanıklık ettiğini anlatarak, "Bir spor kulübü için tarih, ruh demektir. Bunu anlamak için Karşıyakalı olmak lazım. Tarihimizi küçümseyici hele hele yok sayıcı ifadeleri, belediye başkanımızdan duymak büyük talihsizlik. Kendisine, bu konuda gayret sarf edenleri eleştirmek değil alkışlamak yakışır" diye konuştu. KSK Divan Kurulu Başkanı Sadrettin İşçimen söz konusu videoda, Türk Futbolu'nun efsane ismi Taçsız Kral lakaplı Metin Oktay'ın aslen Karşıyakalı olduğunu anlatarak, "Bu stada Metin Oktay gelirdi. Kendisi Damlacıklı değil Karşıykalı'dır. Karşıyaka Lisesi'nin yakınındaki evde doğmuştur. Metin Oktay'ın da katıldığı 5-6 bin kişilik sezon açılışları yapardık bu statta" dedi. Yıllarca yeşil kırmızılı formayı giyen eski milli futbolcu Lemi Yerli, "12 yaşından 25 yaşına kadar bu sahada futbol oynadım. Dünya şampiyonu Muharrem Candaş, bu sahada yetişti. Tarih budur" diye konuştu. Mustafa Kemal Atatürk'ün KSK'ye yaptığı ziyareti hatırlatan tarih araştırmacısı gazeteci Yaşar Aksoy ise stat için "Hem yeşil kırmızı aşkımızı, hem milli heyecanımızı, Cumhuriyet Bayramı'nı, 23 Nisan ve 19 Mayıs'ı bütünleşmiş bir yeşil kırmızı aşkı sarmalayan bir kutsal toprak parçasıdır" ifadelerini kullandı. Kulübün efsane kalecisi Ekrem Güçsav, yeni stat yapılmasına karşı çıkılmasını anlayamadığını belirtti. 28 yıllık kulüp doktoru Bülent Zeren, Karşıyaka Stadı'nın tarihine sahip çıkılmasının önemine dikkat çekti. Taraftarlardan Abidin Tekin ise kulübün efsanelerini bu statta izlediklerini hatırlattı.

ATATÜRK 2 KEZ ZİYARET ETTİ

Hüseyin Mutlu Akpınar TV programında "Efendim, burada 102 yıllık tarih var diyorlar. Ne tarihi var? Orada tarihi bir bina mı vardı? Dolmabahçe Stadı tarihi" demişti. Mustafa Kemal Atatürk, KSK'yı ilk olarak 13 Ekim 1925'te İsmet İnönü ile birlikte Yalı'daki statta ziyaret etti. 24 Haziran 1926'daki ikinci ziyaretinde ise Büyük Önder, Karşıyaka'nın İzmir Ligi'nde yabancı rakiplerinden hiç gol yemeden şampiyon olduğunu öğrenmesi üzerine kulübün ambleminde ay-yıldızın kullanılmasını istedi ve tebriklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye başkanına Karşıyaka tarihi dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN