Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karşıyaka Tramvayı'nda bin 300 ağaç tehlikede

Büyükşehir'in Fahrettin Altay-Konak Tramvayı projesinde daha önce sahil şeridinde 1700 ağacın kesilmesi gündeme gelmişti. Şimdi de Karşıyaka Tramvayı'nın geçtiği güzergahtan 1300 ağacın söküleceği belirtildi

Giriş Tarihi: 18.12.2014
Karşıyaka Tramvayı'nda bin 300 ağaç tehlikede
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun seçim öncesi tüm uyarılara rağmen acele şekilde ihalesini yaptığı Fahrettin Altay-Konak Tramvayı projesi nedeniyle sahil şeridinde çoğu 20 yaşındaki 1700 ağacın kesilmesi gündeme gelirken bu kez ihtiras tramvayı Karşıyaka'nın yeşil dokusunu vurdu. Karşıyaka Tramvayı için de 1300'e yakın ağacın söküleceği belirtildi. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun İzmirlilere önemli bir ulaşım projesi olarak aktardığı ancak yer teslimi yapılmasına rağmen 6 aydır bir türlü yapımına başlanmayan Konak ve Karşıyaka Tramvay projeleriyle ilgili bölgenin doğal bitki, ağaç ve flora sayıları tespit edildi. İncelemelerde Karşıyaka Tramvayı'nın geçtiği güzergahta yıllardır büyüyen ağaç ve bitkilerin olumsuz yönde etkileneceği de öne sürüldü.

YEŞERME RİSKİ ÖNE SÜRÜLDÜ
Yapılan tespitlerde 9.7 kilometre uzunluğundaki 15 duraklı Karşıyaka Tramvay hattında tam 1300'e yakın bitkinin başka bir yere taşınacağına dikkat çekildi. Belediye yetkililerinin bitki ve ağaçları taşıyabildikleri uygun yerlere nakletmeyi planlarken, taşınamayanların ise büyük tehlikede olduğu vurgulandı. Özellikle yapılan incelemede ortaya çıkan ön rapora göre metrelerce uzunluğundaki palmiyelerin taşınacakları yeni yerlerde arazi koşullarına uyum sağlayamayabilecekleri iddia edildi. Uzmanların taşıma işleminden sonra yerinden çıkartılan palmiyelerin farklı alanda bir daha yeşermeyeceği yönünde açıklamalarda bulundukları kaydedildi.

ODALARDAN TEPKİ GELDİ
Önümüzdeki günlerde temel atılması beklenen kentin iki önemli tramvay projesi için TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Ulaşım Komisyonu'ndan tepki geldi. Büyükşehir'e eleştiri ve revizyon önerisi getiren meslek odaları, görsel öğelerle itirazlarını İzmir halkına anlatacak. Konak ve Karşıyaka'da hayata geçirilecek yeni ulaşım sistemi için yeni öneriler sunan meslek odalarının, taleplerinin dikkate alınmaması ve belediyeden gerekli açıklama ve bilgilendirmenin yapılmaması nedeniyle 27 Aralık'tan itibaren, halka broşür dağıtarak yapılan yanlışları anlatma kararı aldı. Tramvayla ilgili 21 başlık altında bazı düzeltmeler talep eden şehir plancılarının ulaşım komisyonu tarafından hazırlanan ve kapsamlı bilgiler içeren raporların Büyükşehir Belediyesi'nce kabul edilmemesi nedeniyle söz konusu bilgileri hazırlanan broşürlere aktarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıyaka Tramvayı'nda bin 300 ağaç tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN