İnip binmekten bıktı koşarak işe gidiyor

Giriş Tarihi: 21.12.2014
İnip binmekten bıktı koşarak işe gidiyor

'de uygulanmaya başlanan aktarmalı sistem yüzünden ulaşım düzeni altüst olan Fatih Buzgan, Balçova-Işıkkent arasında koşarak işe gidip geliyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımı kolaylaştırmak maksadıyla ve "engelleri kaldırıyoruz" sloganıyla başlatılan aktarmalı sisteme yönelik eleştiriler sürerken, evi Balçova'da iş yeri Bornova Işıkkent'te bulunan Fatih Buzgan, sisteme tepkisi ilginç bir yöntemle ifade ediyor. Yeni sistemde Balçova'dan Işıkkent'teki iş yerine 3 araç değiştirerek yaklaşık 2 saatte gidebildiğini anlatan Fatiz Buzgan, çareyi koşmakta bulduğunu dile getirdi. Buzgan, 20 kilometrelik mesafeyi 1 saat 20 dakikada kat ederek zamandan tasarruf yaptığını, böylece yeni ulaşım sistemini protesto ettiğini söyledi. "Hem sağlığımı korumak adına, hem çevreci bir yaşam adına, hem de bu aktarmalı ulaşımı protesto etmek amacıyla neredeyse her gün işyerime koşarak gidiyorum' diyen Fatih Buzgan, şöyle devam etti: "İzmir' ulaşımda hala çağ atlayamadı. İzmirliler olarak beklentimiz çok daha büyük. Burası Türkiye'nin üçüncü büyük şehri. Aktarmalı ulaşım sistemi bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Bu mesafeleri daha az taşıtla kat etmemiz gerekiyor, beklentimiz o yönde. Balçova'dan Işıkkent'e giderken o kadar araç değiştirmenin eziyete dönüştüğünü, üstelik zaman kaybettiğimi fark ettim. Bunun yerine önce bisikletle denedim ve yarısı kadar sürede gittiğimi fark ettim. Daha sonra koşarak ulaşımı denedim. Yine daha kısa bir sürede, stressiz bir şekilde, ekonomik ve sağlıklı bir şekilde işime gittim. 20 kilometreyi 1 saat 20 dakikada kat ediyorum."

HIRSIZ SANILIYOR

Buzgan, koşarak işe gidip gelmesi dolayısıyla, çevreden farklı tepkiler aldığını kaydetti. "Ülkemizde koşan insanların sadece hırsız olması bekleniyor. Normal bir vatandaşın sağlığı için, hele ki ulaşımı için koşması çok garip karşılanıyor. Başka ülkelerde insanlar evlerine işlerine koşarak gidip gelebiliyor. Ben de bunun bir örneğini göstermek istedim" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnip binmekten bıktı koşarak işe gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN