Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çöp tesisi Menderes'e

Giriş Tarihi: 22.12.2014
Çöp tesisi Menderes'e

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehrin güney aksında katı atık bertaraf tesisinin yapılacağı yeri netleştirdi. Menderes Palamutarası mevkisinde tesisin kurulması için girişimler başlatıldı

Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nın artık ömrünü tamamladığı İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi, kentin kuzeyinden sonra güneyinde de katı atık bertaraf tesisi kurmak için sürdürdüğü yer arayışlarına noktayı koydu. Kuzey aksı için Yamanlar yakınlarındaki alanın açıklanmasının ardından tartışmalar devam ederken, Egeli Sabah, sır gibi saklanan güney bölgesindeki alana ilişkin bilgilere ulaştı. Buna göre alternatiflerden Bornova Gökdere Köyü ve Torbalı Taşkesik mevkisi elendi ve Menderes ilçesi sınırlarındaki Palamutarası mevkisine katı atık bertaraf tesisi kurma düşüncesi netleşti. Yerel seçimler öncesi gündeme gelen fakat hem fikrin daha çok yeni olması hem de yörede yaşayanlardan tepkilerinin sandığa yansımaması amacıyla bir süreliğine askıya alınan Palamutarası'na katı atık bertaraf tesisi kurma düşüncesinin kesinleştiği öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun talimatıyla Katı Atık Daire Başkanlığı çalışmalara kaldığı yerden yeniden başladı. Söz konusu alanın mülkiyetine sahip Orman Genel Müdürlüğü'ne yazı gönderilerek tahsis talep edilecek. Tahsis işleminden sonra ÇED süreci başlatılacak. Planlama süreci de sorunsuz atlatılır ÇED olumlu raporu alınabilirse tesisin kuruluş aşamasına geçilecek. Bu sürecin 2-3 yıl devam edebileceği belirtiliyor.

TEPKİLERDEN ÇEKİNİLİYOR

Torbalı ve Selçuk Belevi'ye komşu Palamutarası Köyü'ne yakın olan arazi imar planlarında ağaçlandırılacak alan olarak işli bulunuyor. Çalışmalar kamuoyunda oluşabilecek tepkiler nedeniyle gizli yürütülüyor. Pamatutarası mevkisi Adnan Menderes Havalimanı'na 35, kent merkezine ise yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta. Aydın-İzmir Otoyolu'na da yakın mesafede olan yeni yerle ilgili çalışmalara başlanırken Menderes İlçe sınırları içinde kalan alanın İzmir'in içme suyu ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı Koruma Havzası dışında kaldığı belirtildi. Palamutarası ilk kez Ocak 2013'te gündeme gelmiş, dönemin Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, kendilerine bilgi verilmemesine sert tepki göstererek, istifa resti çekmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Özgün'ün eleştirilerine aynı sertlikte cevap vermişti. Kocaoğlu o süreçte, "Bu meseleler, teknik meselelerdir. Kentin kuzey ve güneyine, yani iki tarafına hitap edecek şekilde katı atık bertaraf tesisleri yapılacak. Bu konuda kararlıyız. Yer arayışlarımız devam ediyor. İçeriği belli olmayan bilgiler üzerinden konuşmayalım. Ben dokuz yıldır bu kentin belediye başkanıyım. Yasal olarak katı atık bertaraf tesislerinin yapımından ben sorumluyum. Her araştırdığım, üzerinde çalıştığım, kesin olmayan yerin bilgisini size veremem. Burası Menderes olur, başka bir yer olur ama kesin yer yok." demişti. Şimdi tüm gözler Menderes'in AK Partili Blediye Bşkanı Bülent Soylu'ya çevrildi. Soylu'nun bu karara nasıl tepki vereceği merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöp tesisi Menderes'e
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN