Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşım zammını protesto ettİler

ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni toplu ulaşım tarifesi kapsamında, yeni yılda ulaşım ücretlerininin artacak olmasını tepki gösteren grup, Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Ulaşım zammını protesto ettİler
'de, yeni yılla birlikte ulaşımın yüzde 12 oranında zamlanacak olmasına gösterilen tepkiler sürüyor. Yeni tarife doğrultusunda otobüs, metro, vapur ve İZBAN'a yüzde 9 ile 12 arasında zam yapılacak olması Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan grup tarafından protesto edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan grup adına konuşan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi sözcüsü Sevgi Çifter, "İzmir'in şehir içi ulaşımında yeterli hazırlık yapılmadan başlatılan aktarmalı taşımanın tüm eziyetleri sürerken, şimdi de yüzde 12'ye varan oranlarda zam yapılması sosyal belediyecilik anlayışı ile bağdaşmıyor" dedi.

ZAMDAN VAZGEÇİLSİN
Zamların geri alınması çağrısında bulunan Çifter, "Her açıklamasında sosyal belediyecilik yaptığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu'nun yüzde 12'lik zammı 'sembolik' diye niteliyor. 'Ulaşımda ciddi anlamda zarar ediyoruz' diyerek yapılan zamma destek istemesi sosyal belediyecilikten nasıl kar zarar hesabı çıkardığının göstergesidir" diye konuştu. Toplu ulaşım ve su temini gibi kent yaşamı için vazgeçilmeyecek hizmetlere ticari açıdan bakılmasını kınadıklarını söyleyen Çifter, "Kar için değil, vatandaş için, nitelikli, kaliteli ulaşım hakkı için, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek zammı geri almaya çağırıyoruz" diye konuşmasını tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin otobüs, metro, vapur ve İZBAN'da toplu ulaşıma yüzde 9 ile 12 arasında zam yapacağını açıklamış, vatandaşlar ve muhalefet sözcüleri karara tepki göstermişti. Akaryakıt fiyatının düştüğü, uçak biletlerinde indirime gidildiği bir dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşıma, yüksek oranda zam yapmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren vatandaşlar, "Aziz Kocaoğlu'na bu zamlar için oy vermedik" şeklinde görüş belirtmişti. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, "Akaryakıt fiyatları bu kadar düşmüşken bu zam meclisten geçmez" derken, MHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Murat Taşer de "ESHOT'un 400 milyon lira zararda olduğunu söylemek gerçeği yansıtmamaktadır" diye tepkisini dile getirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşım zammını protesto ettİler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN