Özgür KAYNAR: Tartışmalı hakem

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Türkiye,tüketici hukukunda son 10 yılda çağ üstüne çağ atladı. Aldığı mal ya da hizmette kusur olduğunu düşünenler artık hakkını arıyor, hakkını almasını biliyor... Bunda en büyük pay hiç şüphesiz tüketici hakem heyetlerine ait. Şikayet edilen ürün ya da hizmetin mali değeri 3 bin TL'nin (1 Ocak 2015'ten itibaren 3 bin 300 TL olacak) altındaysa bu heyetler sorumlu. Daha yüksek meblağdakilere ise tüketici mahkemeleri bakıyor. Kaymakamlıklarda kurulu bu heyetlerin yaygın olmaları ve başvuru yapmanın kolaylığı nedeniyle sıkça kapısı çalınıyor. Yıllık dosya sayıları milyonlarla ifade ediliyor. Uyuşmazlıkların yüzde 85'i de tüketici lehine sonuçlanıyor. Kandırıldığını düşünen tüketicilerin yüzü bu sayede gülüyor. Ancak baroların görevlendirdiği avukatın dışında hukukçu üye bulunmaması, ilgisiz kişilerden oluşması yüzünden de eleştiriliyor. Mahkeme değilken, yargısal faaliyet yürütmeleri sakıncalı bulunuyor. Gediz Üniversitesi Tüketici Hukuku Sempozyumu'nda işte bu yöndeki eleştirileri duyunca ilk başta şaşırmış, hatta katılmamıştım. Fakat İzmir Birinci Tüketici Mahkemesi Hakimi Ahmet Yıldırım'ı dinleyince işin rengi değişti. Tüketici mahkemelerinin kurulduğu günden bu yana görev yapan, Türkiye'nin en kıdemli tüketici hakimi Yıldırım, hakem heyetlerinin işlerini azaltacağına daha artırdığı görüşünde.
madalyonun öbür yüzü

Hukuk bilgisinden yoksun kişilerin yanlış kararlarını düzeltmeye çalıştıklarını anlatan Yıldırım'a göre...Heyetlerden çıkan birçok karar dönüp dolaşıp mahkemelere geliyormuş. 1 Ocak-15 Ekim arasında sadece İzmir Birinci Tüketici Mahkemesi'ne yapılan 4 bin 400 şikayet başvurusundan önemli bölümü heyetlerin yanlış kararlarına ilişkinmiş. Hakim Ahmet Yıldırım, hakem heyetleri konusunda madalyonun diğer yüzünü işte böyle gösterirken, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Murat Atalı daha sert konuşuyor.

NERDEN BAKSAN TUTARSIZLIK!

Doç. Dr. Atalı, mutlaka kaldırılmaları gerektiğini savunuyor, "Belediyenin hal ve mal müdürü ile kaymakamın özel kalem müdürünün görev aldığı bu heyetler ne kadar hukuki karar verebilir" diye soruyor. Doç. Dr. Atalı, rahmetli Ahmet Kaya'nın şarkı sözü "Nerden baksan tutarsızlık"ı hatırlatıyor, bakın neler söylüyor: "Hukuki bilgisi bulunmayan kişilerden uyuşmazlık çözmelerini bekliyoruz. Tüketici, Borçlar ve Ticaret kanunlarını bilmeyen kişiler, bu yasaların kapsamındaki dosyalar hakkında nasıl sağlıklı karar verebilir? Heyettekilere eğitim vermek de imkansız, çünkü sürekli değişiyorlar. Buralardan çıkan kararlara yönelik denetim yolu da kapalı. Neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bunların yerine ilgili hakimlikler oluşturulmalı, tüketici uyuşmazlıklarıyla sadece hukukçuların ilgilenmesi sağlanmalı." Hukukçuların yüksek dille seslendirdiği bu eleştiriler Ankara'da mutlaka duyuluyordur. Anlaşılan o ki hem başvuru sayılarının çığ gibi artması hem de işleyişteki sıkıntılar yüzünden tüketici hukukuna ilişkin yeni düzenlemeye gidilmesi elzem hal almış...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Tartışmalı hakem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN