Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Palamutarası mera alanı olarak tescilli

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Palamutarası mera alanı olarak tescilli

Büyükşehir'in çöp tesisi kurmayı planladığı Menderes'teki Palamutarası mevkisi "ağaçlandırılacak alan" vasfından çıkarılıp "mera" olarak kayıtlara geçirilmiş

İzmir'in güney kısmı için düşünülen katı atık bertaraf tesisini Menderes ilçesindeki Palamutarası mevkisinde kurmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi'ni aşılması güç bir engel bekliyor. Söz konusu 693.7 dekarlık alanın " mera" olarak tescillendiği, mülkiyetinin de Orman Genel Müdürlüğü'nden Hazine'ye geçtiği bildirildi. Menderes Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri mera olarak tescil edilmiş bir alanın bu statüden çıkarılmasının çok zor olduğuna dikkat çekti. Çakaltepe ve Palamutarası Mahallesi Muhtarı Kamil Ay ise çöp tesisi yapılmak istenen 693.7 dekarlık alanla ilgili mera ıslah projesi hazırlayıp Tarım İl Müdürlüğü aratcılığı ile Ankara'ya, bakanlığa gönderdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesinin Menderes'teki Çakaltepe Mahallesi ile Palamutarası Küme Evleri'nin yakınındaki Kocadın Boğazı'nda çöp tesisi kurmayı planladığını kamuoyuna duyuran Egeli Sabah, sürecin seyrini etkileyecek başka bir gerçeği daha ortaya çıkardı.

KARAR KESİNLEŞTİ

Buna göre eski muhtar Mehmet Çopurlu, "ağaçlandırılacak alan" olan araziye Büyükşehir Belediyesi'nin çöp tesisi yapmayı planladığı haberleri yayımlanınca, 2012'de bu alanın mera yapılması için çalışma başlattı. Çopur'un girişimini yeni muhtar Kamil Ay da devam ettirdi. Çalışmalar 2014 yılının başında meyvesini verdi. İzmir Valiliği Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyonun yerinde yaptığı inceleme sonrası söz konusu bölge, 4342 sayılı Mera Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca "mera" olarak tescil edildi Askı süresi içinde itiraz olmayınca karar kesinleşti.

VATANDAŞ TEPKİLİ
Muhtar Kamil Ay, geçim kaynaklarının hayvancılık olduğuna dikkat çekerek, "Biz köy meramız küçük olduğu için bu alanı uzun uğraşlar sonucu mera olarak köy tüzel kişiliğine tahsis ettirdik. Mera elimizden giderse geçimimizi neyle sağlarız?"diyerek çöp tesisi kurulması planına tepki gösterdi. Hazırladıkları mera ıslah projesinin Tarım İl Müdürlüğü kanalıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na gönderildiğini belirten Ay "Biz mera ıslah projemizin hayata geçirilmesini beklerken İzmir'in çöpü kapımıza dayandı. Köy meramıza çöp tesisi yaptırmayız. İnsanlar burada hayvanlarını otlatıyor. Çöp tesisi suyu da kirletir "dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palamutarası mera alanı olarak tescilli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN