Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'nin havası hassas

Giriş Tarihi: 27.12.2014
Ege'nin havası hassas

Yaşar Üniversitesi akademisyenleri Ege Bölgesi genelindeki hava kirliliğinin insan sağlığına zararlı partikül madde değerlerini aştığını belirtti, çözüm yolları hakkında uyarıda bulundu

Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Enerji Bölümü akademisyenleri, hava kirliliğini önlemek için alınacak önlemleri, yapılması gerekenleri ve çözüm yollarını anlattı. İzmir ve Ege Bölgesi genelinde, hava sıcaklığındaki gece ve gündüz farkının arttığı bugünlerde, yoğun sis ve rüzgarın da olmamasından meydana gelen basınç farkı nedeniyle, hava kirliliği yaşanıyor. Özellikle havadaki partiküler madde değerlerinin, tüm Ege kentlerinde Aralık başından itibaren sınır değerleri kimi saatlerde aştığı görülüyor. Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı Hava Kalitesi İndeksi'ne rakamlarına göre de Afyon ve Kütahya'da hava kalitesi, zaman zaman sağlığı olumsuz etkileyebilecek seviye olan "sağlıksız", diğer Ege kentlerinde ise yaşlılar, çocuklar ve solunum rahatsızlığı olanları olumsuz etkileyebilecek seviye olan "hassas" olarak ölçüldü. Yalnızca İzmir Gaziemir ve Seferihisar istasyonlarından yapılan ölçümlerde hava kalitesinin "iyi" olduğu görüldü.

"POTANSİYELİMİZ VAR"
Yaşar Üniversitesi MYO Elektrik ve Enerji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlker Gürkan, en önemli önlemin, çevreci enerji kaynaklarına yönelmek ile enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmak olduğunu belirterek, "İzmir ve Ege, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından büyük potansiyele sahip. Kentin rüzgar enerjisi açısından bin 854 megawattlık kapasitesi bulunuyor. Bu potansiyelin değerlendirilmesiyle, Ege Bölgesi'nin toplam enerji tüketiminden daha fazla enerji üretmek mümkün. İzmir, Türkiye'nin güneş kapasite oranı en yüksek alanı olan 2. il. Jeotermal ve biyogazdan elektrik üretimi için de büyük bir potansiyele sahibiz. Biyogazda, yaklaşık 2 bin 500 konutun 1 aylık tüketimine eş değer olan 537 megawattlık bir potansiyele sahip İzmir'de, mutlaka çöpten enerji seçeneği hayata geçmeli. Bu kaynaklar kullanılırsa hava kirliliği sorunu zaten kendiliğinden çözülür" dedi. Ege Bölgesi, Aralık ayı başından itibaren yoğun hava kirliliğiyle karşı karşıya kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, ülke genelindeki istasyonlardan alınan değerleri anlık olarak yayınladığı "Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı" verilerine göre, bölgenin havasının "hassas" olduğu görüldü. 9'u İzmir'de bulunan Ege'deki 19 istasyonun saatlik verilerine göre, insan sağlığına olumsuz etkileri bulunan partiküler madde (PM10) ile kükürt dioksit (So2) miktarları, sınır değerleri birçok kez aştı.

İZMİR'DE DURUM NE?
İzmir'de, 9 ölçüm istasyonunun yer aldığı bölgelere göre, partiküler madde oranlarında, Güzelyalı ve Alsancak, en yüksek değerlere ulaşan bölgeler olarak dikkat çekti. PM10 değerleri, saatlik verilere göre, en fazla Alsancak'ta 1346, Güzelyalı'da 588, Bayraklı'da 549, Şirinyer'de ise 459 mikrogram/metreküp olarak ölçüldü. Ay genelinde İzmir'de en temiz havaya sahip ölçüm istasyonunun bulunduğu bölge ise Seferihisar ve Gaziemir oldu. Gaziemir'de en fazla saatlik PM10 değeri 114 mikrogram/metreküp olarak 23 Aralık'ta ölçüldü. Yrd. Doç. Dr. Gürkan, öncelikle rüzgar, güneş, jeotermal ve biyogaz kaynaklı enerji kaynakları ile doğalgazın kullanımının artması gerektiğini ifade etti. Bunun için devletin çeşitli teşvik programları hazırlamasının faydalı olacağını belirten Gürkan, "Özellikle göç alan şehirlerde nüfusun artması nedeniyle plansız şehirleşme ve yeşil alanların azalması da hava kirliliği açısından olumsuzluk yaratıyor. Sanayileşmenin şehre yakın yerlerde bulunması ve trafikteki araç sayısının fazlalığı da hava kirliliğinin insan sağlığı için ciddi problemler oluşturabilecek boyutlara ulaşmasına neden oluyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'nin havası hassas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN