Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Zeybekci'den müjde

İzmir'deki toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı, teşviklerde daha da cömert davranacaklarını, hazırgiyim sektörünün "bin yıl daha yaşayacağını" söyledi

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Bakan Zeybekci'den müjde
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Ekonomi Bakanlığı bürokratlarının katılımıyla hafta sonunda İzmir'de düzenlenen Hazırgiyim Sektör Çalıştayı'nda, sektörün geleceğe ilişkin beklentileri ortaya konuldu. Osman Benzeş, Süleyman Orakçıoğlu, Şenol Şankaya, Mesut Toprak, Sami Kariyo, Sabri Ünlütürk gibi sektörün önde gelen isimlerinin de aralarında yer aldığı oturumlarda belirlenen 32 madde içinde öne çıkan 8 başlık Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile paylaşıldı. Türkiye'nin önemli bir dönüşüm sürecinden geçtiğini belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci, İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi şehirlerin moda, marka, tasarım ve ar-ge merkezleri haline getirilip, binlerce insan çalıştıran fabrikaların ise gelişme sürecindeki illere taşınması gerektiğini söyledi.

DİLEYİN NE DİLERSENİZ...
"Alternatif bölgelere gittiğinizde dileyin bizden ne dilerseniz" diyen Zeybekci, "Şu anda verdiğimiz 6. bölge teşvikleri yetmiyorsa gelin daha cömert bir şekilde enerjiyi, sigortayı, kreşi, arsayı, yapılacak binanın kredisini konuşalım. Her şeye hazırız. Moda marka tasarım Ar-Ge büyük şehirlerde olsun. Ancak 3 bin kişinin çalıştığı fabrika bu illerde olmasın. Gelin hep birlikte yeni yolculuklara çıkalım. Dönüşüme karşı durmayalım. 70 dolara insan çalıştıran Çin ile Bangladeş ile yarışamayız. Gelin teşvik kanununu birlikte yazalım" şeklinde konuştu. Bakan Zeybekci, daha güçlü bir Türkiye yaratmak için eğitim ve göç probleminin çözülmesi gerektiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: "77 milyonluk Türkiye'de son 15-20 yılda nüfusun yüzde 15'i kırlardan şehirlere göçtü. Gelecek 15 yılda da bu süreç devam edecek. Öte yandan eğitim ortalamasına baktığımızda Norveç veya İskandinav ülkeleri ve Japonya 12.5 yıl, Almanya 12 yıl, Kore ise 11.8 yıl. Biz ise 7.3 yıldayız. Bizim bu eğitim seviyesiyle yapabileceğimiz şeyler de belli. Türkiye önümüzdeki 20-25 yılda hazır giyim ve konfeksiyondan asla vazgeçemez. Biz bu sektörü bin yıl yaşatacağız. Biz ne pahasına olursa olsun bu sektörü korumak zorundayız. Türkiye olarak istihdamda gidecek başka yerimiz yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Zeybekci'den müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN