Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bize demokrasi dersi vermeye kalkmasınlar

Partisinin Buca kongresinin iptalini eleştiren CHP'lilere sert çıkan Delican, "Kavga olacak diye seçim öncesi kongre yapmama kararı alan bir parti, bize ders verecek konumda değildir" dedi

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Bize demokrasi dersi vermeye kalkmasınlar
AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, yaklaşık 2.5 aydır devam eden ilçe kongre sürecini değerlendirdi. İlçe başkanlarının yarısının yenilendiğini söyleyen Delican, Buca kongresinin iptalini eleştiren CHP'lilere de cevap verdi. "Bize 'kavga olur korkusuyla kongrelerini iptal ettiler' diyenler korkularından seçim öncesi kongre yapamıyorlar. Kongreleri seçim sonrasına bıraktılar" diyen Delican, "Ayrıca, İl Başkanları Ali Engin istifa etti. Daha onun yerine il başkanını bile belirleyemediler. Bizim Buca'da yaptığımız daha sağlıklı bir seçime gidebilmek içindi. O yüzden bize hiç demokrasi dersi vermeye kalkmasınlar" dedi. AK Parti İzmir'de 30 ilçeden 29 ilçenin kongresi tamamlandı. Teşkilat ilçelerin yarısında yeni isimlerle yola devam kararı aldı. Yerel seçimlerde kazanılan 6 ilçenin (Ödemiş, Selçuk, Kemalpaşa, Kınık, Menderes, Torbalı) 5'inde mevcut başkanlar koltuklarını korurken sadece Ödemiş'te seçimi kazanan teşkilatın başındaki isim olan Ali Hadim, milletvekilliğini düşündüğü için görevinden ayrıldı. Bergama, Karşıyaka ve Güzelbahçe ilçe başkanları da milletvekili adaylığını düşündükleri için görevlerine devam etmedi. AK Parti'de kongre süreci öncesi sadece Selçuk'ta kadın ilçe başkanı Sema Yeşilçimen vardı. Buna, şimdi Balçova'da Evrim Özen ve Urla'da Safiye Çiçek de eklendi. Kongrelere hükümetten en çok Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldı. Delican, yoğun bakanlık programı arasında İzmir'e vakit ayıran Zeybekci'ye teşekkür ederek, il koordinatörleri olan Eskişehir Milletvekili Salih Koca ve Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel'in de yoğun çalışmalarıyla teşkilata destek olduklarını söyledi.

"SORUNSUZ İLERLEDİK"
Partinin bu kongreler ile yenilendiğini söyleyen Delican, "Yerel seçimlerde belediye başkanları ve meclis üyeleri teşkilatlardan çıktığı için kadrolarımızda hep bir eksilme olmuştu. Bu yüzden de bir yenilenmeye ihtiyacımız vardı. Genel merkezimiz de seçim öncesi kongre kararı alınca hemen çalışmalara başladık. Bu karar neticesinde tüm illerde kongrelerimiz başladı. Bu başlayan kongreler İzmir'de çok sağlıklı bir şekilde yürüdü" dedi. Buca'da kongrenin iptaline de değinen Delican, CHP'lilerin bu kararla ilgili eleşterilerine de yanıt verdi. Delican, "Bir kongremiz ertelendi diye CHP'den üç tane parti yetkilisi bize demokrasi dersi vermeye kalktı. Demokrasiyi onlardan öğrenecek değiliz. Onların da kongrelerinin nasıl olduğunu hep beraber görüyoruz. Hatta onlar kongre tarihleri geldiği halde seçim öncesi kongre yapamadılar. Seçim sonrasına ertelediler. Ayrıca, İl Başkanları Ali Engin istifa etti. Daha onun yerine il başkanını bile belirleyemediler. Bizim Buca'da yaptığımız daha sağlıklı bir seçime gidebilmek içindi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bize demokrasi dersi vermeye kalkmasınlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN