Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: Bir düzeltme

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin düzenlediği Tüketici Hukuku Sempozyumu'nu geçen hafta bu köşeye taşımıştım. Konuşmacılardan biri de İzmir Birinci Tüketici Mahkemesi Hakimi Ahmet Yıldırım'dı. Yıldırım, ömrünü tüketici hukukuna adamış bir isim, tanıyıp konuşunca bunu anlıyorsunuz. Tüketici mahkemelerinin kuruluşundan bu yana görev yapıyor, bu alanda Türkiye'nin en kıdemli hakimi. O yazının ardından aradı, bazı düzeltmelerde ve eklemelerde bulundu. Tüketici mahkemeleri ve tüketici hakem heyetlerinin ele alındığı oturumdaki bir diğer konuşmacı Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Murat Atalı'nın ifade ettiklerinin, sanki o söylemiş gibi anlam çıktığına dikkat çekti.

ÖNEMLİ GÖREVLER
Deneyimli hukukçu Yıldırım, aldığı mal ya da hizmette kusur olduğunu düşünenlerin hakkını aramasında tüketici hakem heyetlerinin önemli görev üstlendiğini vurguladı, şunları kaydetti: "Bu heyetler, mali değeri 3 bin TL'nin altındaki şikayetleri çözüme kavuşturup tüketici mahkemelerinin iş yükünü ciddi ölçüde hafifletiyor. İtiraz halinde dosyalar bize geliyor, biz çözüme kavuşturuyoruz..." Hakim Ahmet Yıldırım'ın açıklık getirdiği bir diğer konu da dosya sayılarına ilişkindi. İzmir Birinci Tüketici Mahkemesi'ne 1 Ocak-15 Ekim arasında 4 bin 400 şikayet başvurusu yapıldığı yönündeki açıklamasından, 'Yargı iş yükünden şikayetçi' anlamının çıkmaması gerektiğini söyleyen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Ülkemiz standartlarına göre tüketici mahkemelerinin yılda binin üzerinde dosyayı çözüme kavuşturması gerekiyor. Şu an sıkça yaşanan ihtilaflar, tüketicilerin ve satıcıların bilinçlenmesiyle giderek azalacaktır. Böylece hem hakem heyetlerine hem de mahkemelere daha az şikayet başvurusu gelecektir." İzmir Birinci Tüketici Mahkemesi Hakimi Ahmet Yıldırım'ın düzeltmeleri ve eklemeleri işte böyle... Ben kendilerine buradan teşekkür etmek istiyorum. Ülkemizin Ahmet Yıldırım gibi özverili hukukçulara sahip olduğunu görmek gerçekten mutluluk verici. Tüketicilerin mağduriyetini çözmek için mesai saati tanımadan çalışan Sayın Hakim, aynı zamanda genç hukukçular için de müstesna bir örnek.

HAKİMLERİN PAYI

Dile getirdiği gibi ülkemizde tüketici bilinci ile kültürü oluşurken en büyük paylardan biri de hakimlerimizin ve aldıkları kararların olacak. Söz tüketiciden ve tüketimden açılmışken, bir seneyi daha tükettik. Güzel bir yıl diliyorum, her şey gönlünüzce olsun. İyi seneler...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Bir düzeltme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN