Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir15 yıldır yerinde sayıyor

Yeni projesini Ankara'da hayata geçirmeye hazırlanan Ege Koop'un genel başkanı Hüseyin Aslan acı konuştu. Aslan, başkentte, belediyenin kentten 35-40 km uzağa yol, su, elektrik, doğalgaz götürerek, gelişime katkı sağladığını, İzmir'de ise durumun farklı olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 23.1.2015
İzmir15 yıldır yerinde sayıyor
Ege KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada, İzmir'de 30 yılda 30 bin konut yapan kooperatiflerinin yeni projesine Ankara'da başladığını, başkentte belediyenin yatırımlara ve projelere destek sağladığını, İzmir'in ise kentçilik anlamında yerinde saydığını belirtti. Ege Koop'un İzmir'de bugüne kadar 1 milyar 500 milyon dolarlık yatırıma öncülük ettiğini dile getiren Aslan, son 2 yıldır ise arsa bulamadıkları için proje geliştiremediklerini, bunun en önemli nedeninin İzmir'de kentsel gelişimin sağlanamaması olduğunu ifade etti. Kentsel dönüşüm anlamında Ankara ile İzmir arasında çok fark bulunduğunun altını çizen Aslan, şöyle konuştu: "Havaalanı yolundan itibaren Ankara'da neyin nasıl değiştiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Ankara, İstanbul bu işe çok önce başladı. Türkiye'deki bir çok kentte de bu başladı. Yıllar önce büyükşehir belediyelerinin de kentsel dönüşüm yapabileceği belirtildi, yasalaştırdı. Yaklaşık 7-8 yıldır, bu son yasa çıkmadan önce kentsel dönüşüm ile ilgili her türlü yetki büyükşehir belediyelerine verildi. Ama İzmir'de bu gerçekleştirilemedi. Özellikle son çıkan riskli alanların yenilenmesi ile ilgili yasada, eleştirilmesi gereken çok yön var. Bunu ben çok eleştirdim. Ama şu anda bu yasa elimizde. Bu yasanın sağladığı özel imkanlar da var. İyi yönleri de var. Bunu görmezden gelemeyiz."

BÜTÇE BAHANE Mİ?
İzmir için "verdiğinin yarısını devletten alamıyor" denildiğini hatırlatan Aslan, "O zaman İstanbul da alamıyor. Ama yerel yönetimlerin yatırıma ayırdığı paya bakarsanız orada ciddi sıkıntı var. Bakın bakalım belediye bütçelerine... Diğer illerde yatırıma bütçenin yüzde kaçı yatırıma ayrılıyor. Bütçesinin yüzde 20'sini yatırıma ayıran bir belediye gösteremezsiniz. Genelde sıkıntı var. Ağlamayan çocuğa meme vermezler. Önce biz ağlamasını, istemesini bileceğiz. İkincisi yerel anlamda da yerel bütçenin yüzde 40'ını yatırıma harcarsak o zaman bu kentte çok şey değişir. Şu anda belediye geliri az değil" dedi.

BİNALİ YILDIRIM'A ÖVGÜ

Aslan, İzmir-İstanbul Otoyolu, Çandarlı Limanı, İzmir-Ankara Hızlı Tren gibi projeler hatırlatıldığında AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ı öven Aslan, "Öncelikle sayın Binali Yıldırım, İzmir'e çok şey kazandırdı. Çok sevdiğim saydığım bir insan. Çünkü proje adamı. Çözüm insanı. Sorunu çözmek için bürokrasiye falan baktığı yok. İkna olursa, doğru olduğunu görürse yapıyor... O yüzden sayın Binali Yıldırım hakikaten bugüne kadar ki gelmiş geçmiş bakanlarımızdan, elbette kente çok önemli hizmetler veren bakanlarımız var, ama Binali Yıldırım dönemini değerlendirdiğimizde, İzmir projeler konuşulmaya başlandı. Bunları tartıştık. Binali beyi küstürmemek lazım" ifadelerini kullandı. İki yıldır İzmir'de proje geliştirecek arsa bulamadıklarına dikkat çeken Aslan, "İki yıldır bas bas bağırıyorum. İzmir'de arsa bulamıyoruz. İzmir'de proje geliştiremiyoruz. Bu kent kötü planlanıyor. Bu kent, kentçilik anlamında ileri gitmiyor, geri gidiyor. Yerinde sayıyor. Ama maalesef bunu duyması gerekenler duymadı" diye konuştu. Ankara'daki projelerini "Ege Koop Ankara'da İzmir'in sesini duyuracak ve İzmir'in damgasını vuracak" diye anlatan Aslan başkentte çok güzel bir kentleşme modeli olduğunu kaydetti. Aslan, "Ankara Büyükşehir Belediyesi, 'buraya yatırım mı yapılır?' diyebileceğimiz yerlere, kentin 35-40 km ötesine altyapı götürüyor. Bulvarlar açıyor, yollar yapıyor, doğalgaz gidiyor. İşte o zamanda orası değerleniyor. İşte benim uydu kent dediğim budur" şeklinde görüşlerini aktardı.

DÖNÜŞÜM ADETA KİLİTLENDİ
Aslan, İzmir'de, kentsel dönüşümün kilitlendiğini belirterek, "Bana hiç kimse kentsel dönüşüm ile ilgili bir örnek gösteremiyor. Bayraklı'da, Karabağlar'da, Buca'da somut bir adım atıldı diyemezler, yok çünkü. Düşünce anlamında, proje olarak var. Tamam ama uygulama nerede? Kimseyi suçlamadan söylüyorum. İzmir'in son 15 yılını birlikte değerlendirelim. Kentçilik anlamında yapılan bir şey yok. Alsancak merkezindeyiz. Çıkalım dışarıya. Yeşile, temizliğe dair ne görebiliriz ki Allahaşkına. Bir defa şehir merkezimiz gözümüzün önünde. Binanın birisi yeşil, birisi mor, birisi mavi. Böyle bir kentçilik, dünyanın hiçbir yerinde yok. Bunları yapmak zor mu peki? Bu kent ne kenti? Birisi anlatsın. Turizm kenti mi, eğitim kenti mi, kültür kenti mi, sağlık kenti mi? Bunların fazlasını hak eden bir kent. Ama sonuç... Her şey var hiçbir şey yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir15 yıldır yerinde sayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN