Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'i hak ettiği yere taşıyacağız

Son 12 yılda yerel yönetimin zayıf kaldığını belirten Başbakan Davutoğlu, "Bundan sonra kentteki her gelişmeye bizzat müdahil olacağım ve bu şehri hak ettiği yere getireceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 4.2.2015
İzmir'i hak ettiği yere taşıyacağız
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda haftasonunu geçirdiği İzmir ve Ege hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. İzmir ziyaretinde Ankara ve İstanbul'dan sonra İzmir'de de bir Başbakanlık Ofisi açılacağını söylediğini hatırlatan Davutoğlu, bu yolla İzmir'e verdikleri önemi göstereceklerini vurguladı. Davutoğlu, İzmir'deki ofisle bütün Ege'de yapılacak faaliyetleri koordine edeceklerini ifade etti. Ege'de büyük bir ekonomik havza oluşmasına önem verdiklerini söyleyen Davutoğlu, bölgede entegre bir kalkınma stratejisini adım adım uygulayacaklarını dile getirdi. "Biz her bir bölgemize, şehrimize kalkınma hamlemizde özel roller, görevler biçiyoruz" diyen Davutoğlu, "Nitekim İzmir'e dönük olarak da İzmir-İstanbul otobanı inşallah 2017'de bütünüyle devreye girdiğinde, Körfez geçişi ile birlikte, 9.5 saatlik İzmir-İstanbul arası, 3.5 saate düşecek. Aynı şekilde Ankara-İzmir Otoyolu, Ankara-İzmir tren yolu devreye girdiğinde Osmanlı'nın payitahtı İstanbul ile Cumhuriyetin Başşehri Ankara İzmir ile birleşmiş ve İzmir'den Akdeniz'e güçlü Türkiye'nin mesajı verilmiş olacak" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR'İ ELEŞTİRDİ
Çandarlı, Kuzey Ege limanını devreye girmesi ile İzmir'in tarihte olduğu gibi bütün Ege ve Akdeniz'in en büyük ticaret ve sanayi şehri haline geleceğini aktaran Davutoğlu, "Maalesef son 12 yıl içinde bütün şehirlerimizde çok ciddi hamleler söz konusu olurken, şehirlerimiz Türkiye'nin genel kalkınmasında hak ettiği yeri alırken, İzmir'deki yerel yönetim anlayışı bu gelişmelere ayak uyduramadı. Bu nedenle İzmir yükselen şehirler trendinde hak ettiği yeri bulamadı. Bundan sonra bizzat takip edeceğim, İzmir'deki her gelişmeye bizzat müdahil olacağım ve İzmir'i hak ettiği yere getireceğiz" dedi. İzmir'de yapılacak hizmetler hakkında da bilgi veren Davutoğlu, Ege'de büyük bir ekonomik havza oluşmasına önem verdiklerini söyledi. Yüksek teknoloji ihtiva eden projelere 5. bölge teşviği uygulayacaklarını da belirten Davutoğlu, bu noktada Ege'ye özel bir önem verdiklerini de anlattı. Davutoğlu, "Cumhuriyetçilik, Kuvayımilliye ve Misakımilliye ruhuna sahip çıkmakla ortaya konabilir. Türkiye'de bu anlamda gerçek cumhuriyetçi parti, cumhurun iradesini öne çıkaran ve cumhur ile birlikte yürüyen AK Parti'dir" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti: "Yıllardır değişik şehirlerimizde 'yaşam şekline müdahale' gibi bir takım vehimlerle AK Parti'nin bu şehirlerle olan irtibatını koparmaya çalışanlara sesleniyorum; Türkiye'de AK Parti'nin müdahil olamadığı, giremediği, nüfuz etmediği hiçbir ülke köşesi yoktur. Gönül gönüle konuşamadığı, özgürlükler içinde ortak geleceği paylaşamadığı hiçbir toplum kesimi yoktur ve olmayacaktır. Biz kıyısı ile hinterlandıyla, dağlarıyla, ovasıyla, deniziyle, yaylalarıyla bütün Türkiye'nin partisiyiz. Bütün Türkiye'nin partisi olmaya da devam edeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'i hak ettiği yere taşıyacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN