Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'den terör gazisine büyük ayıp

Büyükşehir Belediyesi, 'zorla emeklilik operasyonu'yla işten çıkardığı gazi Erdal Özbilen'i zor durumda bıraktı. Gaziler Günü'nde işinden olduğunu söyleyen Özbilen, "Bu yanlıştan dönün" dedi

Giriş Tarihi: 8.2.2015
Büyükşehir'den terör gazisine büyük ayıp
Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl Eylül ayında hayata geçirdiği 'zorla emeklilik operasyonuyla' 22 kişiyi işten çıkardı. Büyükşehir Belediyesi'nin emeklilik haklarını elde ettiği gerekçesi ile işten çıkardığı 22 kişi arasında 1998 yılında Hakkari Çukurca'da vatani görevini yaparken gazi olan Erdal Özbilen de yer aldı. Özbilen'in iş akdinin 19 Eylül günü, yani Gaziler Günü'nde fesih edilmesi vatani görevini yerine getirirken yaralanan ve sağ elinin parmaklarını kaybeden evli üç çocuk babası gaziyi derinden yaraladı. Güneydoğu gazisi Özbilen'in henüz emeklilik süresi dolmadan, hem de Gaziler Günü'nde işten çıkarılması skandal olarak nitelendirildi. Yaşananlara bir anlam veremeyen Güneydoğu gazisi Özbilen; yapılan hareketle gururunun incitildiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iş akdini Gaziler Günü'nde fesih etmekle bir gaziye yapılacak en kötü davranışı ortaya koyduğuna dikkat çeken Özbilen, "Gerek şirket yetkilileri gerekse Büyükşehir Belediyesi üst düzey bürokratları ile yaptığım görüşmede bana yanlışlıkla işten çıkarıldığım söylendi. Başkan Aziz Kocaoğlu çıkış kağıdımı imzaladığı için işe iademin ancak mahkeme kararı ile olabileceğini belirttiler. Durum böyle olunca Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşmek, uğradığım haksızlığı kendisine bizzat anlatmak için 3 kez randevu talebinde bulundum. Fakat bir sonuç alamadım. İZELMAN'dan bana noter kanalı ile gönderilen fesih yazısında emeklilik hakkımı elde ettiğim için iş akdimin sonlandırıldığı ifade ediliyor. Oysaki benim emekliliğim 3 Haziran 2031'de doluyor" diye konuştu. Evli ve 3 çocuk babası Özbilen, süresi dolmadığı için emekli maaşı bağlanmadığını, sadece gazi maaşı ile geçimini sağlamak zorunda bırakıldığını belirterek; "Böyle bir şeyi öngörmediğimiz için hayatımız alt üst oldu. Maddi sıkıntı içine düştük. Karşı karşıya bırakıldığım duruma bir anlam veremiyorum. Beni Gaziler Günü'nde işten çıkarmakla resmen gururumla oynadılar. Aziz Başkan, inşallah bu yazılanları, konuşulanları okur ya da dinler, bu işten bir an önce geri dönüş yapılması içini talimat verir. Çünkü her insan gibi benim de geleceğe ilişkin planlarım, düşüncelerim vardı. Hepsi alt üst oldu. Herhalde Aziz Başkan da buna engel olmak istemez diye düşünüyorum. Gerisini herkesin vicdanına bırakıyorum" diye konuştu. Yaşadıklarını EGELİ SABAH'a anlatan Özbilen, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yanlıştan dönün çağrısında bulundu. Beklenmeyen durum karşısında ekonomik anlamda büyük sıkıntı içine düştüğünü belirten Özbilen; "Ben ve ailem bir anda neye uğradığımızı şaşırdık. Çocuklarımın 3'ü de okuyor. Birisini kolejde okutuyorduk. Parasını ödediğimiz için bu yıl sonuna kadar okuyacak. Ama önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren okuldan almak durumunda kalacağım. Bu koşullarda onun okul giderlerini karşılamam mümkün değil" diye konuştu.

EMSAL GÖSTERMEYECEĞİZ
Alo emekli edildin operasyonu kapsamında zorla emekli edilen ve yaşadıkları karşısında onur mücadelesi başlatan Sevil Tekeli de, gazi Özbilen'in durumunun zorla emekli edilen 21 kişiden farklı olduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yanlıştan dönüp yargı kararını beklemeden Özbilen'i işe iade etmesi durumunda işe iade davası açanların hiçbirinin bunu emsal olarak gösterip halen devam etmekte olan yargı sürecinde Büyükşehir Belediyesi'nin aleyhine kullanmayacağını belirten Tekeli; "Eğer Büyükşehir Belediyesi Erdal Özbilen'in işe iadesini biz emsal gösteririz diye yapmıyorsa lütfen bu yanlıştan bir an önce dönsün. Dava açan diğer arkadaşlarımızla görüştük ortak karar aldık. Böyle bir karar çıkması durumunda biz kesinlikle bunu kendi devam eden davalarımızda elimizi güçlendirecek olsa bile emsal göstermeyeceğiz. Bu konuda söz veriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den terör gazisine büyük ayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN