Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevginin böylesi

Denizli'nin Sarayköy ilçesinde iki çocuk sahibi Hatice-Halil Doğan çifti, büyük bir fedakarlık örneği göstererek down sendromlu kız çocuğunun koruyucu ailesi oldu

Sevginin böylesi
Down sendromlu çocuk sahibi olmak kolay değildir. Bu özel çocuklara sahip olan anne ve babalar artık hayatı kendileri için değil onlar için yaşarlar. Ancak Denizli'nin Sarayköy ilçesinde 2 çocuk sahibi Hatice-Halil Doğan çifti, büyük bir fedakarlık örneği göstererek down sendromlu kız çocuğunun koruyucu ailesi oldu. Doğumundan sonra anne ve babası tarafından Denizli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Esirgeme Kurumu'na bırakılan down sendromlu E.H.F'nin koruyucu ailesi olan Doğan çifti, "Onsuz bir hayat düşünemiyoruz" dedi. Normal çocuğu evlat edinmek veya koruyucu ailesi olmak çok kolay olduğunu belirten Doğan çifti, "Biz de normal bir çocuğun koruyucu ailesi olabilirdik. Ancak biz engelli bir çocuğu topluma kazandırmak ve onu aile ortamında büyütmek istedik. Önemli olan kızımız gibi çocukları büyütmek, onları vatana, millete kazandırmaktır. Kızımız evimizin bereketi oldu. 2 erkek evladımız var. Kızımız evimize geldiği günden bu yana dünyalar bizim oldu. Evimize melek geldi" şeklinde konuştu.

İKİ DE OĞULLARI VAR
Sarayköy'de bir lokantada aşçılık yapan Halil Doğan ile ev hanımı eşi Hatice Doğan, 23 yıl önce Denizli'de tanışarak evlendi. Çiftin iki çocuğu oldu. Büyük oğulları 22 yaşındaki Cem Doğan Giresun Üniversitesi İşletme ve Organizasyon Bölümü'nde öğrenim görürken, 16 yaşındaki Umut Can Doğan, lise öğrencisi. İki çocuklu ailenin hayatı 18 ay önce değişti. Çocuk Esirgeme Kurumu'nda kalan ve down sendromlu olan kız çocuğuna henüz 1.5 yaşında iken, koruyucu ailelik yapmaya başladı. Hatice Doğan, Çocuk Esirgeme Kurumu'na doğumdan hemen sonra bırakılan down sendromlu E.H.F'nin evlerine geldiği günü, "Gökyüzünden evimize bir melek indi" diye özetliyor. Hatice Doğan, "Kızımla tanıştığımız ve evimize aldığımız, ona annelik yapmaya başladığım günden bu yana yaşama sevincim iki kat arttı. O bana gökyüzünden bir melek gibi indi. Bize geldiğinde 1,5 yaşında, 5-6 kiloydu ve sadece odadaki tavana bakıyordu. Kızımı özel eğitim merkezine gönderiyorum. Şu anda tepkileri çok iyi ve söylenenleri anlıyor. Büyük değişim oldu. Kızımda değişim olurken benim ailemde de çok fazla değişim oldu. Evimiz yoktu, önce evimiz oldu. Bu yıl otomobilimiz oldu. Oğlanlarıma da söyledim bunların hepsi kızımızın. Kızımı ben dünyaya getirmedim. Ancak ben dünyaya getirsem bu kadar sevemezdim belki. Şu anda koruyucu aileyiz, kızımızın kimliğinin resmen ailemize verilmesi için başvurumuz olacak" ifadelerinde bulundu.

RÜYASINDA GÖRMÜŞ

Halil Doğan ise, eşi Hatice Doğan'ın rüyasında kız çocuğu gördüğünü, bunun üzerine koruyucu aile olmaya karar verdiklerini belirterek, "Ben de öksüz büyüdüm. Annesizliğin, babasızlığın ne olduğunu biliyorum. İşten çıktığımda sevinç ve heyecanla hemen evime geliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevginin böylesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN