9 Eylül de gidiyor

Büyükşehir Belediyesi, fiyaskolarına bir yenisini daha ekledi. Eksiklikleri yüzünden 4 ay önce Yalova'ya geri gönderilen Çakabey'in ardından 9 Eylül gemisi de kızağa çekildi

Giriş Tarihi: 14.2.2015
9 Eylül de gidiyor
Büyükşehir Belediyesi'nin şartnameye aykırı imal edilmesine rağmen geçici kabulünü yapıp 5 ay boyunca çalıştırdığı Çakabey'in eksiklerinin tamamlanması için Yalova'daki tersaneye gönderilmesinin üzerinden 125 gün geçti. Çakabey halen daha İzmir'e geri gönderilmezken bu sefer de 9 Eylül Vapuru Bostanlı İskelesi'ne çekildi. Yaklaşık 1 haftadır Bostanlı Vapur İskelesi'nde demirli duran 9 Eylül'ün önümüzdeki günlerde Çakabey'le aynı kaderi paylaşacağı, eksiklerinin tamamlanması için Yalova'da imal edildiği Özata Tersanesi'ne geri gönderileceği öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri 11 Ekim'de Yalova'ya gönderilen Çakabey'in eksik imalatlarının tamamlandığını Şubat ayı sonuna kadar İzmir'e geleceğini söyledi.

84 GÜN İSKELEDE DURDU
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gemi ihalesini 117 milyon euro bedelle kazanan Özata Tersaneciliğin yaptığı 15 gemiden ilki olan Çakabey, 2 Şubat 2014'te İzmir'e getirildi. 8 Şubat'ta da Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; Üçkuyular Vapur İskelesi'nde düzenlenen törenle geminin tanıtımını yaptı. 84 gün iskelede bağlı duran geminin şartnameye uygun olarak üretilmediği, eksiklerinin bulunduğu anlaşıldı. Aradan geçen süreçte önce Norveçli Bağımsız Klas Kuruluşu DNV'den 'klas' belgesini alan Çakabey, ardından da İzmir Liman Başkanlığı'ndan 'denize elverişlilik' belgesini alarak 5 Mayıs 2014'te ilk seferini Karşıyaka ile Konak arasında gerçekleştirdi. 5 ay seferde kalan gemi, önce Bostanlı Vapur İskelesi'ne, ardından da 11 Ekim'de Yalova'ya, imal edildiği tersaneye geri gönderildi. O süreçte Kocaoğlu, gazetecilere yeni bir boya bulunduğunu belirtti, "Vapurların altında pislik tutmaması ve hızı düşürmemesi için son teknoloji bir boya bulunmuş. Çakabey'den sonra diğer vapurlar da boyanacak. Bu, maliyeti düşürecek, yakıt tasarrufu sağlayacak" şeklinde açıklama yaptı. 14 Şubat itibariyle Çakabey'in İzmir'den ayrılışının üzerinden 125 gün geçmesine rağmen vapur bir türlü geri gelemedi.

DÖRT AY SÜRECEK
Çakabey'in tadilatı sürerken bu sefer'de yüklenici firmanın İzmir'e gönderdiği ikinci gemi, 9 Eylül Vapuru geçtiğimiz hafta seferden çekilerek Bostanlı Vapur İskelesi'ne demirledi. Çakabey'le aynı kaderi paylaşan 9 Eylül'ün önümüzdeki günlerde Şubat ayı sonuna kadar Yalova'da imal edildiği tersaneye geri gönderileceği öğrenildi. Bu arada dün itibariyle 125 gündür Yalova'da bulunan Çakabey'in tadilatının tamamlanmak üzere olduğu ve Şubat ayı sonuna kadar İzmir'e geri gönderileceği öğrenildi. 9 Eylül Vapuru'nun da aynı Çakabey gibi eksiklerinin tamamlanması için Yalova'ya gideceği ve eksik imalatların tamamlanmasının en iyimser tahminle 4 ayı bulabileceği öne sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9 Eylül de gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN