Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de kontenjan isyanı

Giriş Tarihi: 14.2.2015
CHP'de kontenjan isyanı

Eski CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, CHP Genel Merkezi'nin İzmir'de kontenjandan milletvekili yerleştirme isteğini eleştirdi, "Bu durumun adaletli olmadığı çok açık" dedi

CHP yaklaşan genel seçimlerde aday adayı belirleme sürecini hafta sonu yapılacak Parti Meclisi'nde (PM) masaya yatıracak. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kontenjan isimleri Ankara, İstanbul ve İzmir'de ilk sıralara yerleştireceğini açıklamasını, Eski CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin eleştirdi. Ersin, "Bu durumun adaletli olmadığı açıktır. Önceki yıllarda yapılan yerel ve genel seçimlerde İzmir örgütünün başarıları ve örgüt emekçilerinin özverili çalışmaları her türlü övgüyü ve saygıyı hak etmektedir. Dolayısıyla Genel Merkezimiz'in, İzmir örgütümüzün sağduyusuna ve Milletvekili adaylarını belirlerken, parti emeğini de gözeterek son derecede dikkatli ve özenli davranacağına inanması ve güvenmesi gerekir. Oysa genel merkezimizin bu konuda farklı bir anlayışta olduğu görülüyor" şeklinde konuştu.

"ÜCRETLER YÜKSEK"
Ersin, aday adalığı için yatırılacak ücretlerde de adaletsiz davrandığını ifade ederek "Önseçime girecekler için adaylık ücretlerinin 5 bin lira, kontenjan adayları için 7 bin 500 lira, engelli kadın ve gençler için 2 bin 500 lira olarak belirlenmiş olması da adaletli değil. Önseçime girecek olan aday adayları, ilçe ve örgüt ziyaretleri, broşür, tanıtım için belli bir kaynak ayırarak harcayacak. Ancak kontenjan adaylarının böyle bir sorunu yok. Hiçbir kaynak, zaman ve emek harcamadan, listelerin en garantili sıralarına yazılacaklar. Kontenjan adayların adaylık ücretini, önseçim adaylarının birkaç katı olarak tespit etmesi gerekirdi" diye konuştu. Ücretler konusunda kadın genç ve engellilerin de ödeyecekleri ücretleri yüksek bulan Ersin, "Kadın, engelli ve gençler arasındaki hem yoğun işsizliği göz önüne almak ve hem de özendirici olmak bakımından, söz konusu adaylık ücretleri daha düşük tespit edilebilirdi. Hatta hiç ücret alınmaması daha doğru olurdu" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de kontenjan isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN