Taştan mobilya yaptı Kuzey Avrupa'ya sattı

İzmir'de doğaltaş ürünleri ihracatı yapan Mevlüt Kaya'ya ait firma, masa, sandalye ve kütüphane gibi ürünleri mermer ile travertenden üreterek satışlarını artırmayı başardı

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Taştan mobilya yaptı Kuzey Avrupa'ya sattı
Dünyanın en büyük doğaltaş rezervlerine sahip Türkiye, bu alanda ihracatını hızla artırıyor. Genelde büyük inşaat projelerine ürün göndermeye alışık olan sektörde bir firma ilginç ürünlerle katma değerini katlamayı başardı. Mermer ve travertenden üretilen masa, kütüphane, sandalye gibi ürünler özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinin ilgisini çekiyor. Torbalı ilçesinde mermer işleme tesisi bulunan ve aynı zamanda Ege Maden İhracatçı Birliği başkanlığı görevini yürüten Mevlüt Kaya, tüm sektörlerde olduğu gibi doğaltaşta da katma değeri yüksek ürün ihracatının çok önemli olduğuna dikkati çekti. Mermer sektörüne ilk olarak eşya üreterek başladığını, daha sonra ocak sahibi olarak farklı sektörlere hitap eder konuma geldiğini kaydeden Kaya, mermer ve traverten ihracatçısının bugün dünyanın hemen her ülkesine ürün gönderdiğini, bir çok dev projede bu taşların kullanıldığını ifade etti.

TASARIM DEĞERİ YÜKSELTİR

Sektör olarak 2023 hedeflerini yakalamak için ihracat miktarıyla birlikte değerini de artırmaya odaklandıklarını, mobilya ürünlerinin bu anlamda çok özel bir yerinin olduğunu anlatan Kaya, "Bir tır mermer mobilyanın değeri aynı miktardaki mermer plaka veya fayanstan ortalama 10 kat daha fazladır. Üründeki tasarım ve işçilik arttıkça değeri katlanarak artar. 10 tır mermer plaka satmakla 1 tır mermer masa satmak aynı kazancı getiriyor. Bu nedenle eşyaya dönüşmüş ürünlere büyük önem veriyoruz" dedi. Ocaktan çıkan blok mermerleri, tesislerindeki yüksek teknolojili makinelerle dilimlere ayırdıklarını, belirlenen tasarıma göre bir çok işlemden geçen mobilyaların ihracatı yapılacak ülkeye demonte vaziyette gönderildiğini ifade eden Kaya, şu bilgileri verdi: "Dünya çapında dağıtım yapan bir şirketle 27 yıldır çalışıyoruz. Mobilyalarımız Kanada'dan Avustralya kadar bir çok konutta kullanılıyor. Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere İngiltere, ABD, Kuveyt'e çok miktarda ürün gönderiyoruz." Taşta da diğer mobilya ürünlerinde olduğu gibi tercihleri modanın belirlediğini, bu yıl siyah-beyaz kontrastı olan ürünlerle travertenlerin talep gördüğünü söyleyen Kaya, Türk tüketicinin henüz bu ürüne ısınamadığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taştan mobilya yaptı Kuzey Avrupa'ya sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN