AB Bakanlığı Ofisi Kordon'da açılıyor

Giriş Tarihi: 15.2.2015
AB Bakanlığı Ofisi Kordon'da açılıyor

AK Parti İzmir milletvekili Rifat Sait, 19 Şubat'ta Kordon'da hizmete girecek ofisin açılışını Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır'ın yapacağını söyledi. Açılacak olan ofis projelere hız kazandıracak

İzmir milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu Üyesi Rifat Sait, İzmir'in bin 509 AB projesi ve toplam 60 milyon euro kaynak aktarımı ile bu alanda ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Sait, İzmir'in bu başarısının valilik bünyesinde oluşturulan AB ofisinin çalışmalarından kaynaklandığını, İzmir Valiliği AB ofisinin diğer illere de eğitim verdiğini söyledi. Sait, İzmir'de açılacak olan AB Bakanlığı Ofisi ile projelerin hız kazanacağını söyledi.

AB 186 MİLYON EURO AYIRDI
İzmir'de 19 Şubatta yapılacak AB toplantısına şu ana kadar İzmir'de bin 600 sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisinin katılmak istediğini söyleyen Sait, "Bu sayının 2 bin olmasını bekliyoruz. Böylece İzmir'de dernekler bünyesinde yapılacak en geniş katılımlı toplantı olacak. AB Türkiye'deki STK'lar için 186 milyon euro ayırdı. İzmir'e Dışişleri Bakanlığımızın ofisi açılmıştı. Yurt dışı Türkler Başkanlığımızın bir ofisi faaliyette. AB Bakanlığı Ofisini Perşembe inşallah hizmete açacağız. Önümüzdeki günlerde Başbakanlık Ofisi de açılacak. Tüm bunlar hükümetin İzmir'e verdiği önemin göstergeleridir" diye konuştu.

UZMAN GÖNDERMELİ

AB Bakanı Volkan Bozkır'ın katılacağı toplantıda İzmir'deki STK'lara önemli açıklamalar yapacaklarını belirten Sait, "Perşembe günü iki önemli AB projesinin tanıtımı yapılacak. İlki AB Bakanlığına bağlı Ulusal Ajans tarafından takip edilen Erasmus Projesi. Toplam bütçesi 2014-2020 yılları için 900 milyon euro" dedi. İkinci projenin belediyelere, üniversitelere ve özel sektöre yönelik olacağını kaydeden Sait, Ufuk 2020 isimli bu projeye ilişkin, "İzmir Büyükşehir Belediyesi umarım ulaşım konusunda birkaç uzmanını perşembe günü bu eğitime gönderir de metro hususunda destek almaya çalışır, zira bu konuda ciddi bir yardıma ihtiyacı var" dedi.

TÜRKELLİ ATIKSU ARITMA TESİSİNİN TEMELİ ATILDI
Menemen ilçesinde daha önce 100 bin kişilik ileri biyolojik atık su tesisini hizmete alan İzmir Büyükşehir, ilçenin ikinci arıtmasının temelini Türkelli'de attı. Yeni tesisin, uzaklık nedeniyle Menemen İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'ne ulaşamayan Türkelli, Helvacı ve Hatundere yerleşimlerinin evsel atıklarını arıtacağı bildirildi. Kanal hattıyla birlikte toplam 8 milyon liraya mal olacak tesisin temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2004 yılında Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan 10 ilçenin arıtma ve kanalizasyon işlerinin yüzde 95'inin bitirildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Bakanlığı Ofisi Kordon'da açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN