Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocaoğlu'na yargı darbesi

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Kocaoğlu'na yargı darbesi

Valiliği'nin yaklaşık 3 milyar lira tutarındaki taşınmazları Hazine ve bakanlıklara devretmesine itirazda bulunarak 160'tan fazla dava açan Büyükşehir Belediyesi'ne yargıdan kötü haber geldi

İl özel idarelerinin kapatılmasının ardından, Valiliği'nin, yaklaşık tutarı 3 milyar lirayı bulan taşınmazları Hazine ve bakanlıklara devretmesine ilişkin, BüyükşehirBelediyesi'nce açılan yürütmenin durdurulması ve devir işleminin iptali istemi mahkemece reddedildi. Büyükşehir Belediyesi'nin itirazlarını değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma talebinin reddine ilişkin kararları yerinde buldu. İzmir'de özel idare çalışanlarının büyükşehir ve ilçe belediyelerine nakli yapılırken içlerinde Balçova Termal Tesisleri, Kaya Termal Otel, Çeşme Turistik Tesisleri, Menemen Soğuk Hava Tesisleri, Menderes Şaşal Kaynak Suyu Tesisleri, Urla Zeytinalanı Tesisleri, Selçuk İl Fidanlığı, Foça Polen Tatil Köyü gibi çok sayıda taşınmazın İzmir Valiliği bünyesinde kurulan komisyonu tarafından Hazineye ve ilgili bakanlıklara devri tartışmalara yol açmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi taşınmazların büyükşehir belediyesine devredilmesi gerektiğini öne sürmüştü. Komisyon kararını protesto için valilik önünde oturma eylemi yapmayı ve il özel idare malları ile ilgili hazırlattığı kitapçıkla kamuoyu oluşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, daha sonra eylem kararından vazgeçmişti.

UMDUĞUNU BULAMADI

Kocaoğlu'nun talimatı ile mal paylaşım komisyonunun aldığı kararları yargıya taşıyan Büyükşehir Belediyesi, idare mahkemelerine ilk etapta 160'a yakın dava açtı. Süreç içinde dava sayısı yeni açılanlarla birlikte 200'e yaklaştı. Fakat Büyükşehir, yargıda umduğunu bulamadı. Mahkemeler şu ana kadar açılan davaların yüzde 80'ine yakınında yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Büyükşehir Belediyesi, bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesine de kararlara ilişkin itirazda bulundu. Fakat Bölge İdare Mahkemesi, idare mahkemelerinin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarını yerinde bularak, itirazı kabul etmedi. Mahkemeler yürütmeyi durdurma talebinin reddi kararlarına 2575 sayılı kanunun 27. maddesini gerekçe gösterdi. Yürütmeyi durdurma kararı verilebilmesi için söz konusu işlemin hem hukuka aykırı olması hem de uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan çok büyük zararlar oluşması, bu zararların da tespit altına alınması gerektiğine dikkat çeken mahkemeler böyle bir tespitin söz konusu olmadığını belirtti. İdare mahkemeleri yürütmeyi durdurma talebini oy birliği ile reddederken Bölge İdare Mahkemeleri ise oy çokluğu ile karar aldı. Belediye yetkilileri taleplerinin reddine ilişkin kararların nihai karar olmadığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaoğlu'na yargı darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN