Hayali ihracatçılar yakayı ele verdiler

İzmir'de toplam tutarı 30 bin lirayı ancak bulan eşyanın değerini 6 milyon liraymış gibi göstererek ihracat yapmak isteyen 10 kişi ile söz konusu firmalar hakkında savcılığa suç duyurusu yapıldı

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Hayali ihracatçılar yakayı ele verdiler
İzmir Gümrük Müdürlüğü'nde Gürcistan'a 6 milyon 180 bin lira tutarında hayali ihracat yapılmak istendiği ortaya çıkarıldı. Gümrük Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tescilli 24 ihracat beyannamesinde yapılan kontrol ve incelemeler neticesinde beyan edilen eşya ile fiilen ihraç edilmek istenen arasında büyük farklılıklar olduğu, eşyanın kıymetinin gerçek değerinden çok yüksek beyan edildiği belirlendi.

260 KAT FARK VAR

Ekipler tarafından yapılan kapsamlı araştırmalarda, beyannameler ile 6 adet tıra yüklenmiş eşyanın karşılaştırma ve tespitlerinde, her araçta bulunan söve takımı (ev dekorasyonunda kullanılan malzeme) adetlerinin eksik olduğu, söve takımı ve dekoratif kaplama cinsi eşyaların değerlerinin çok yüksek beyan edildiği tespit edildi. Piyasa araştırmasında da, beyan edilen kıymetler ile piyasa kıymetleri arasında fahiş fiyat farkı olduğu görüldü. Bilirkişi incelemesinde; beyannamelerde ortalama birim fiyatı yaklaşık 760 euro olarak bildirilen söve takımlarının gerçek fiyatının 9 ile 11 lira arasında olduğu, beyannamelerde ortalama birim fiyatı yaklaşık 690 euro diye gösterilen dekoratif kaplama takımı cinsi eşyanın gerçek fiyatının 9 ile 16 lira arasında değiştiği belirlendi. Bu kapsamda, 24 adet beyannamede yüksek beyan edilen söve takımı ve dekoratif malzeme cinsi eşyaların toplam değeri yaklaşık 6 milyon 180 bin lira olarak beyan edilmesine karşın gerçek değerinin 30 bin lira olduğu, beyan ve gerçek değerarasında 206 kat fark bulunduğu tespit edildi. Konuyla ilgili olarak Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Operasyon Şube Müdürlüğü'nün söz konusu firma adresleri ile ilgili yürüttüğü araştırmada; bu adreslerin ev, büfe, kafe veya masa sandalyeden ibaret ofis gibi yerler olduğu tespit edildi. Yürütülen soruşturma kapsamında eşyayı taşıyan araçlara el konuldu. Olayla ilgili olarak firma yetkilileri, Gümrük Müşavirliği yetkilileri ve bahse konu kaçakçılık olayını organize ettiği belirlenen toplam 10 kişi ve firmalar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayali ihracatçılar yakayı ele verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN