Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konak Belediyesi'ne moloz dökme cezası

Giriş Tarihi: 28.2.2015
Konak Belediyesi'ne moloz dökme cezası

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Konak Belediyesi'ne, eski Sümerbank arazisine moloz döktüğü gerekçesiyle 138 bin lira ceza kesti. Belediye bu cezanın iptali için dava açacak

Son dönemde sokak ve boş arsalara dökülen molozlarla ilgili toplama ve temizlik çalışmalarıyla dikkat çeken Konak Belediyesi'ne, İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından eski Sümerbank tesislerinin bulunduğu araziye hafriyat, inşaat ve yıkıntı artıkları döktüğü gerekçesiyle ceza yazıldı. Ocak ayında basında çıkan bu yöndeki bazı haberleri ihbar kabul eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin, Konak Belediyesi'ne ait bir aracı bu alana moloz dökerken tespiti üzerine Çevre Kanunu'na göre ceza yazdığı ortaya çıktı. Çevre Kanunu'na aykırı olarak atık toplayan, taşıyan, geçici ve ara depolama yapanlara verilen ceza miktarları dikkate alınarak Konak Belediyesi'ne 138 bin TL ceza kesildi. Karar Ocak ayı sonunda Konak Belediyesi'ne tebliğ edildi. Konak Belediyesi, cezayı henüz ödemedi.

MAHKEMEYE GİDECEK

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş belediye meclisinde, Sümerbank arazisine yakın çevrede belediye ekiplerinin moloz toplama çalışması yaptığını, küçük araçlarla getirilen hafriyat ve inşaat artıklarının Sümerbank arazinin boş alanında topladığını, daha sonra büyük araçlara nakledilerek Büyükşehir Belediyesi'nin gösterdiği moloz döküm alanlarına taşındığını söylemişti. Pekdaş, daha sonra alanın tamamen temizlendiğini de belirtti. Bu nedenle Pekdaş'ın üst yöneticilerle yapacağı değerlendime sonrası cezanın iptali için İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne karşı dava açma kararı alması bekleniyor. Konak Belediyesi dava açsa bile cezayı Defterdarlığa ödemek zorunda kalacak. Aksi durumda Amme Alacaklarının Tahisili Hakkındaki Kanun hükümlerine göre icra yoluyla da tahsilat yapılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konak Belediyesi'ne moloz dökme cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN