Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aziz Kocaoğlu'na 'haddini bil' çıkışı

CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, Aziz Kocaoğlu'nun Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na yaptığı, 'Ön seçime gir' çağrısını "Bu bir hadsizliktir" diye yorumladı

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Aziz Kocaoğlu'na 'haddini bil' çıkışı
Genel seçimler öncesinde aday belirlemek için ön seçim kararı alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geçtiğimiz hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan şok bir talep gelmişti. Kocaoğlu, Kılıçdaroğlu'na katıldığı spor tesisi açılışında, "İzmir'den aday olmanızı istiyoruz. Cumhuriyetin kalesinden milletvekili olmanızı istiyoruz. Buradan ön seçime giderek İzmir'i taçlandırmanızı istiyoruz" demesi büyük şaşkınlık yaratmıştı. İzmir'de olduğu gibi İstanbul'da ve başka şehirlerde de Kılıçdaroğlu'na ön seçimle milletvekili olması talebi gelmişti. Kılıçdaroğlu'na yapılan, 'Ön seçime gir' çağrısı ilişkin çok sert konuşan CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, "Bu, Genel Başkanımızın nezaketine ve beyefendiliğine karşı yapılamaz. Bu haddini aşmaktır. Haddini kimse aşmayacak. Kurultaydan üstün bir ön seçim olamaz. Böyle bir çağrı olabilir mi? Sadece 'Aziz Kocaoğlu'na söylüyorum' anlamına gelmesin" şeklinde konuştu. Seçimden çıkmış bir genel başkanı ön seçime çağırmanın kabul edilemeyeceğini bildiren Başak, "Böyle bir şey olabilir mi? Genel Başkanımız buraya atama ile mi gelmiş? Çatır çatır kurultaydan çıkmış ve kurultay delegelerinin birçoğunun oyunu almış ve seçilmiş. Bundan daha büyük ön seçim olur mu? Bugüne kadar ön seçimden bahsetmeyen insanların bunu konuşması çok manidar. Bu hem örgüte hem de kurultaya da saygısızlıktır. Bu haddini aşmaktır. Kimse haddini aşmayacak. Bu örgüte kimse saygısızlık yapmasın. Bugüne kadar böyle gelmiş bundan sonra böyle gitmeyecek. Bunu herkes bilecek" şeklinde konuştu.

"KİM ALINIRSA ALINSIN"
Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun istediği yerden seçilebileceğini ve örgütün de genel başkanın arkasında olacağını vurgulayan Başak, "Bir partinin genel başkanına bu şekilde konuşulması çirkindir. İstanbul'dan, Ankara'dan, Tunceli'den nereden olursa olsun 'gel ön seçime gir' diyenlere bu söylediklerim örgütün bir cevabı olsun; Bu bir hadsizliktir. Sadece İzmir'le ilgili konuşmuyorum ama kim üstüne alıyorsa alır. Bu doğru bir söylem değil. Genel başkan istediği her yerden seçilebilir. Bu örgüt de arkasında durur. Bugüne kadar örgüte saygı duymayan insanların ön seçim havarisi kesilmesi de manidardır" diye konuştu. Ön seçim havarisi geçinenlerin yerel seçimlerde nerede olduğunu soran Başak, "Genel başkan nezdinde bize büyük saygısızlıktır. Bu kabul edilemez. Bu tutarsızlıktır. Bundan önce belediye seçimlerine girdik. O zaman ön seçim istiyorum diyenlerin şimdi hakkı ön seçim istemeye var ama genel başkana bu şekilde konuşmaya haddi yok. Diğer parti genel başkanlarına bakın, kimse dil uzatıyor mu? Bu iyi niyeti suistimaldir. Biz örgüt olarak genel başkanımızın arkasındayız. İstediği yerden ön seçime de girer, kazanır da ama ben bir ilçe başkanı olarak rahatsızlık duyuyorum. Örgüt de rahatsız. Bu örgüte yapılan en büyük saygısızlıktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz Kocaoğlu'na 'haddini bil' çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN