İzmir'de kadınlar CHP'ye küstüler

Partiye başvuran kadın aday adayı sayısında 2011 yılına göre neredeyse yarı yarıya düşüş yaşandı. Ön seçime girmek için her iki bölgeden toplam 32 kadın aday adayı partiye dosyalarını sundu

Giriş Tarihi: 3.3.2015
İzmir'de kadınlar CHP'ye küstüler
CHP'de milletvekili aday adayı başvuruları 1 Mart'ta sona erdi. İzmir'den aday olmak için 174 kişi başvururken, kadın aday adayı sayısının 2011 yılındaki genel seçimlere göre neredeyse yarı yarıya düştüğü görüldü. CHP'de birinci bölgeden 17, ikinci bölgeden 15 kadın adaylık için ön seçime girmek üzere başvuruda bulundu. Kontenjandan aday gösterilmek isteyen kadın sayısı ise 5 oldu.

TOPLAM BAŞVURU 174
2001'deki genel seçimde İzmir'den adaylık için başvuran kadın sayısı birinci bölgeden 32, ikinci bölgeden 26'ydı. Meclis yolunda ilk adımlarını atan kadın aday adayları parti tüzüğünün yüzde 33 kotasına da güveniyor. Aynı zamanda pozitif ayrımcılık uygulanan CHP'li kadın aday adayları 2 bin 500 lira ödeyerek dosyalarını teslim etti. Kontenjan aday adayları ise 7 bin 500'er lira ödeyerek tercihi genel merkeze bıraktı. CHP'de İzmir'den milletvekili adaylığı için 174 başvuru yapılırken, bunların 22'si kontenjan aday adayı oldu. 74 partili birinci bölgeden, 78 partili ise ikinci bölgeden ön seçime girecek. 174 isimden 3'ü ilkokul, 5'i ortaokul, 28'i de lise mezunu olduğu belirtildi. Aday adayları arasında en dikkat çekici meslek ise gazetecilik oldu. CHP'nin İzmir aday adayları içinde 8 gazeteci yer aldı. Aday adaylarının en genci 1989 doğumlu olan İl Gençlik Kolları eski Başkanı Sinan Sarıküse, en yaşlı aday adayı ise 80 yaşındaki İlhan Uysal oldu. Elektrik mühendisi olan 1935 doğumlu Uysal, birinci bölgeden önseçime girecek. Uysal, aynı bölgede sandıktan çıkmak için yarışacağı eski il başkanı Tacettin Bayır'ın başkanlığı döneminde disipline sevk edilmişti. Uysal, birkaç partiliyle birlikte yazdığı "Seçim ve CHP" başlıklı 35 sayfalık kitapçıkta Milletvekili Alaattin Yüksel, Başkan Kocaoğlu ve Tacettin Bayır'a yönelik sert eleştirilere yer vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de kadınlar CHP'ye küstüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN