Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem mağdur olduk hem de kandırıldık

Giriş Tarihi: 7.3.2015
Hem mağdur olduk hem de kandırıldık

Metrodaki yürüyen merdiven kazasında eli ve kolu kırıldığı için hastanelik olan Fikriye Biterge, "Ziyarete gelen belediye ekipleri sigorta sözünü tutmadı. Dava açacağız" dedi

Metrosu'nun Üçyol İstasyonu'nda yoğun yolcu trafiğinin yaşandığı saatte yürüyen merdivenin ters çalışmaya başlaması sonucu oluşan izdihamda yaralanan ve bir haftadır hastanede tedavi gören 79 yaşındaki Fikriye Biterge yaşadıklarını Egeli Sabah'a anlattı. Kolu ve el parmakları kırıldığı için ameliyata alınan ve platin takılan Fikriye Bitirge, "Bir daha metroya binmem. Belediye yetkilileri olay günü acil serviste ziyarete geldi ve sigorta sözü verdi. Sonra ulaşamadık. Çuval gibi yuvarlandık. Hem mağdur olduk hem de kandırıldık. Dava açacağız" dedi. Merdiven üzerinde olmadığı için yaralanmadan kurtulan Fikriye Biterge'nin eşi Mehmet Biterge (80), "Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde iken İzmir Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler biriminden bir hanımefendi ile bir Metro A.Ş. yetkilisi bizi ziyarete geldi. Yardımda bulunacaklarını, özel sağlık sigortasından yararlandıracaklarını söylediler. Fakat daha sonra aradığımızda telefonlarımıza bile çıkmadılar. Bizi devamlı oyaladılar. Vatandaşa karşı saygılı olsunlar. Ama bunlar maalesef yapılmıyor. Maddi manevi tazminat davası açacağız. Hakkımızı arayacağız" dedi.

14 KİŞİ YARALANDI
İzmir Metrosu Üçyol İstasyonu'ndaki yürüyen merdiven kazası geçtiğimiz 26 Şubat Perşembe günü akşam saatlerinde meydana geldi. Yolcu trafiğinin yoğun olduğu akşam saatlerinde iddiaya göre taşıyıcı tertibatında meydana gelen arıza nedeniyle merdiven ters çalışmaya başlayınca, yukarı çıkmakta olan yolcular bin anda dengelerini kaybederek birbirlerinin üzerine yığıldı. Karabağlar istikameti çıkışında meydana gelen arızanın yol açtığı izdihamda Hülya Lekesiztürk, Tuba Çopur, Fatma Uğurlu, Tayfun Beşek, Bora Turhan, Yurdan Gündar, Semih İdili, Sayıl Düzgün, Fikriye Biterge, Gülsen Güzel, Öznur Karabaş, Aysel Çalışkan, Fahriye Terlemez, Mehmet Karagöl, Emine Başakçı ve Muammer Efe Başakçı isimli yolcular yaralandı. Arızalanan yürüyen merdivenin bir anda geriye doğru gitmeye başlaması nedeniyle yolcular birbirlerinin üzerine düştü. İstasyon bir anda savaş alanına dönerken, durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. İstasyondaki ilk müdahalenin ardından yaralılar ambulanslarla Atatürk Eğitim ve Araştırma, Bozyaka Eğitim ve Araştırma, Tepecik Eğitim ve Araştırma ve Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kazada yaralanan 14 kişiden biri olan 79 yaşındaki Fikriye Biterge ile şans eseri merdiven üzerinde bulunmadığı için olay anında yaralanmayan eşi 80 yaşındaki Mehmet Biterge yaşadıklarını Egeli Sabah'a anlattı. Kazada bir kolu ile iki el parmağı kırılan 3 çocuk annesi Fikriye Biterge 1 haftadır Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Servisi'nde tedavi görüyor. Başından geçenleri anlatan Fikriye Biterge, "Yürüyen merdivenlerden 2 metre kadar çıkmıştım. Aniden merdiven ters çalışmaya başlayınca kendimi aşağıda buldum. Olayda, kolum ve elimdeki iki parmağım kırıldı. Eşim olaydan sonra geldi beni kaldırmaya çalıştı. Kolumda kırık olduğu için kaldıramadı. Önceki gün kolumdan ameliyat oldum. Platin taktılar" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri kendileriyle ilgilenmediğini ve verdikleri sözleri tutmadığını aktaran Biterge, "Olay gününden sonra bir kere bile olsun ziyarete gelmediler. Hem mağdur olduk hem de kandırıldık. Niye böyle oldu anlayamadık. Bir daha metroya binmem. Gereğini yapsınlar" diye konuştu.

EŞİME KİM BAKACAK?
Metro A.Ş. yetkilisinin kendilerinin ziyarete geldiğini belirten Mehmet Bitirge, "Yardımda bulunacaklarını, özel sağlık sigortasından yararlandıracaklarını söylediler. Biz de buna inandık. Halkla ilişkiler biriminden olan hanımefendi ile ikinci gün telefonda görüştük. Fakat daha sonra aradığımızda telefonlarımıza bile çıkmadı. Daha sonra bizi devamlı oyaladılar. Vatandaşa karşı saygılı olsunlar. Ama bunlar maalesef yapılmıyor. Maddi manevi tazminat davası açacağız. Hakkımızı arayacağız. Vatandaş olarak hakkımızı arayacağız. Eşime bakacak kimse yok. Eşim 79 yaşında, ben de 80 yaşındayım. Mağdur olduk. Bunun hesabını soracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem mağdur olduk hem de kandırıldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN